Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Raciąscy maturzyści ze spokojem przygotowują się do egzaminu dojrzałości

Zdjęcie aktualności Raciąscy maturzyści ze spokojem przygotowują się do egzaminu dojrzałości

Przygotowania tegorocznych maturzystów do egzaminu dojrzałości trwają, pomimo tego, że wciąż nie jest znany termin jego przeprowadzenia. Ze względu na trwającą w naszym kraju epidemię koronawirusa uczniowie klas maturalnych, podobnie jak pozostałych roczników, uczą się w trybie zdalnym.

O tym, czy ma to wpływ na zakres i trudności z opanowaniem materiału, mówi dyrektor Zespołu Szkół w Raciążu, Dorota Rubinkowska.

- Nauka w systemie zdalnym wymaga większej aktywności od uczniów klas maturalnych, bowiem to w ich rękach i chęciach spoczywa wiele. Na pewno nauczyciele pokierowali ich poprawnie jak opracowywać zadany materiał. Na chwilę obecną nie mam sygnałów od nauczycieli, że jakiś materiał zostanie nie zrealizowany. Dla nas wszystkich jest to trudna sytuacja, ponieważ tempo pracy też jest zupełnie inne. W nauczaniu zdalnym ten ciężar przerzucony jest na aktywność uczniów. Od nich dużo tutaj zależy – tłumaczy dyrektor ZS.

Materiał, który uczniowie klas maturalnych otrzymują do nauki jest później weryfikowany za pomocą szerokiej gamy narzędzi takich jak testy online, testy w postaci ankiet, prac pisemnych, oraz odpowiedzi ustnych online przez wideokonferencję. Jednak, jak się okazuje, prowadzi to do nadużyć ze strony uczniów.

- Niestety jest przyzwolenie społeczne na niesamodzielną pracę. Od początku nauki w systemie zdalnym nastąpił zdecydowany wzrost ocen. Oceny ze sprawdzianów, kartkówek są dużo lepsze. Nauczyciele spotykają się bardzo często z niesamodzielną pracą – wyjaśnia dyrektor.

Sami maturzyści i ich rodzice nie są zestresowani przedłużającą się kwarantanną, wręcz przeciwnie zachowują spokój i opanowanie.

- Rozmawiałam telefonicznie zarówno z rodzicami niektórych maturzystów, jak i z samymi maturzystami i oni do tego podchodzą spokojnie. Zdają sobie sprawę, że w niczym im to nie zakłóci rekrutacji na studia, bo w tej samej sytuacji jest cała młodzież, to nie jest tak, że tylko jedna szkoła jest wykluczona, tylko wszystkie w całej Polsce. Uczniowie mają nadzieję, że wykorzystają ten czas na ugruntowanie wiedzy z przedmiotów, które będą zdawać na egzaminie dojrzałości – wyjaśnia dyrektor.

W tym roku egzamin maturalny w Zespole Szkół w Raciążu będzie zdawało około 90 uczniów.