Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Raciąż na Bursztynowym Szlaku

Zdjęcie aktualności Raciąż na Bursztynowym Szlaku

Mieszkańcy Raciąża mogli dzisiaj przenieść się do średniowiecznego grodu, a to za sprawą wydarzenia o charakterze kulturalnym pn. "Raciąż na Bursztynowym Szklaku - Dzień w kasztelańskim grodzie. Atrakcji nie zabrakło. Imprezę zorganizowano z okazji 595 rocznicy nadania praw miejskich miastu Raciąż oraz odpustu parafialnego.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 14.00 od oficjalnego wystąpienia organizatorów wydarzenia: przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Raciążu, Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Raciążu, Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Raciążu i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Raciąskiej "Ziemowit". 

- W dzisiejszym pełnym wrażeń dniu w Raciążu chcemy uczcić 595 -lecie uzyskania praw miejskich przez miasto Raciąż, ale mamy również dzisiaj odpust parafialny, mamy dożynki miejsko-gminne, a dzięki Reginalnemu Stowarzyszeniu Twórców Kultury i Dziedzictwa Narodowego mamy dzisiejsze spotkanie "Raciąż na bursztynowym szlaku". Zapraszam serdecznie wszystkich do udziału i uczestnictwa w tym spotkaniu, bo to jest fajna impreza, na której można się zetknąć z tradycjami, jak to kiedyś bywało, zobaczyć stare stroje, zwyczaje a przede wszystkim zapraszam na symboliczny wjazd króla Władysława Jagiełły do Raciąża, utrwalenie tego co miało miejsce w 1410 roku -  powiedział burmistrz Raciąża, Mariusz Godlewski.

Atrakcji tego dnia nie brakowało. Były wśród nich m.in. turnieje walk pieszych i konnych, pokazy sprawności lekkiej piechoty i strzelców z replikami ręcznej broni palnej, pokazy i warsztaty tańca dawnego, pokazy artylerii średniowiecznej, inscenizacja średniowiecznej potyczki, inscenizacja wjazdu króla Władysława Jagiełły do Raciąża, pokaz chorągwiarzy, koncert muzyki dawnej, lekcja żywej historii, podczas której można było poznać modę i uzbrojenie epoki późnego średniowiecza, a także wioska rzemieślnicza, w której można było obejrzeć przy pracy garncarzy, kowali, czy wziąć udział w warsztatch kaligragii i małego achelologa. 

Impreza odbyła się z okazji 595 rocznicy nadania praw miejskich miastu Raciąż oraz odpustu parafialnego. Spotkanie miało charakter familijny, a Raciąż przeniósł się na kilkanaście godzin do średniowiecznego miasta.

Na terenie imprezy obowiązywały zasady bezpieczeństwa - dezynfekcja rąk i zachowanie bezpiecznej odległości. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Powiatu Płońskiego.