Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Razem", "Samodzielni" i "Przystań" - nowe placówki otwarte od 1 września

Zdjęcie aktualności

Z początkiem września dezinstytucjonalizacja Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Płońsku stała się faktem. Część wychowanków przeniosła się do dwóch mniejszych placówek zlokalizowanych w bloku przy ul. Sienkiewicza.

 

- Po to jest dezinstytucjonalizacja, żeby warunki w jakich wychowują się dzieci i młodzież były jak najbardziej zbliżone do warunków rodzinnych, stąd z dużej placówki, która w pewnym okresie liczyła nawet ponad 100 wychowanków, przeprowadziliśmy się do mniejszych, liczących do 14-a dzieci - wyjaśnia Urszula Drzewaszewska, dyrektor Domu Dziecka w Płońsku – Sposób ich funkcjonowania jest zbliżony do sposobu funkcjonowania wielodzietnej rodziny. Każde z dzieci, wchodzące w skład 14-osobowej grupy, ma swoje role do spełnienia, ma swoje zadania, które mają doprowadzić do zdobycia umiejętności radzenia sobie w samodzielnym życiu – dodaje dyrektor.

 

Od 1 września na terenie Płońska funkcjonują więc trzy placówki - „Przystań” przy ul. Wolności oraz „Samodzielni” i „Razem” dla dzieci młodszych przy ul. Sienkiewicza.

 

- Rada powiatu płońskiego uchwaliła statuty dla każdej z tych placówek, a tym samym z dniem 1 września 2020 rozpoczęły swoje działanie w nowej, bardziej przyjaznej dzieciom, formie - informuje Agnieszka Piekarz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Przed wprowadzeniem dzieci do nowych placówek podjęto szereg działań organizacyjnych celem ich uruchomienia. Powstanie placówek opiekuńczo-wychowawczych, dla 14-a wychowanków każda, możliwe było dzięki realizacji unijnego projektu „Nasz Nowy Dom – Wspieranie rodzin i pieczy zastępczej w powiecie płońskim” - wyjaśnia dyrektor Piekarz.

 

Przeprowadzka wychowanków Domu Dziecka w Płońsku do nowych mieszkań była dla nich bardzo ważnym wydarzeniem – dodawała Urszula Drzewaszewska.

 

- Dzieci z niecierpliwością czekały na dzień kiedy przejdą do nowych, pachnących świeżością, pięknie, estetycznie i z wielką pieczołowitością urządzonych lokali. Kiedy mogły zabrać już swoje bagaże były zwyczajnie prze szczęśliwe i do tej pory bardzo się cieszą, że mieszkają na nowym, bardziej swoim, kameralniej i bezpieczniej, a przede wszystkim otoczone właściwą troską – przyznaje Urszula Drzewaszewska.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wciąż zachęca do zgłaszania chęci zostania zawodową rodziną zastępczą. PCPR oprócz specjalistycznego szkolenia i wsparcia oferuje także pokrycie kosztów utrzymania dziecka, wynagrodzenie oraz opiekę koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.