Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Rekord w skansenie

Zdjęcie aktualności Rekord w skansenie Żniwa w Skansenie | MWM w Sierpcu

W tegorocznych Żniwach w skansenie uczestniczyło prawie 9200 osób! To absolutny rekord frekwencyjny wydarzeń plenerowych w sierpeckim muzeum. Impreza odbyła się 1 sierpnia. Poświęcona była pracom i zwyczajom związanym ze zbiorem zbóż. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji.

W programie muzealnych Żniw znalazły się pokazy dawnych zajęć gospodarskich i prac polowych, w których zwiedzający mogli wziąć udział, widowisko obrzędowe ŻEŃCY przygotowane przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa, warsztaty plastyczne dla dzieci i wiele innych. Muzealna wieś ożyła.

- Turyści obejrzeć mogli pokazy koszenia, stygowania, młócenia zbóż i pracy wiatraka. Oglądali zapomniany już obyczaj strojenia przepiórki i dowiedzieli jak wyglądał niegdyś wieniec dożynkowy. Odwiedzali gospodynie zajmujące się kiszeniem ogórków i przyglądali sprzętom dawniej używanym do koszenia i obróbki zbóż – przekazuje Jarosław Asztemborski z działu upowszechniania i promocji sierpeckiego skansenu.

Najmłodsi wykonywali ozdoby ze słomy i maski demonów polnych. W jednej z chałup zielarka udzielała porad, a w innej szewc pracował przy naprawie obuwia. O godzinie 14.00 w kościele z Drążdżewa odprawiona została msza święta w intencji dobrych zbiorów. Na stoiskach wystawców podczas kiermaszu znalazły się produkty rękodzieła, potrawy i napoje regionalne, a także szeroki wybór pieczywa. Na muzealnej scenie wystąpiła też wiejska kapela Pana Jacka, skocznymi melodiami porywając widzów do zabawy.