Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Rok na froncie z wirusem

Zdjęcie aktualności Rok na froncie z wirusem Fot. zbiory 5 MBOT

Właśnie dziś mija rok od kiedy żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali zaangażowani w działania przeciwkryzysowe związane z ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Dostarczanie żywności potrzebującym, wspieranie służby zdrowia i Policji, troska o osoby starsze i wsparcie ich podczas rejestracji na szczepienia i transportu do punktu szczepień – to działania, które od roku są codziennością mazowieckich terytorialsów.

- Dokładnie 18 marca rok temu, żołnierze terytorialsi z północnego Mazowsza po raz pierwszy zostali zaangażowani w walę z rozpoczynającą się pandemią. Wtedy nikt nie przypuszczał, że ta walka osiągnie tak duże rozmiary i że za rok nadal będziemy w tym samym miejscu bogatsi o rok doświadczeń. Miejmy nadzieję, że jeszcze kiedyś świat wróci na właściwy tor, czego Państwu i sobie życzę - przekazuje Aneta Szczepaniak, rzecznik 5 MBOT. 

Żołnierze wspierają również placówki opieki nad osobami starszymi. Bezpośrednim wsparciem objęto 36 placówek DPS i DS. Od początku pandemii do tej pory zostało zorganizowanych 60 transportów z środkami ochronnymi, a bezpośrednim wsparciem objęto blisko 200 placówek oświatowych. Największe dotychczasowe zaangażowanie żołnierzy w walkę z Covid-19 skierowane jest do wsparcia służby zdrowia. Od początku pandemii żołnierze odciążając personel w 39 szpitalach i placówkach medycznych. W ciągu trwających od roku działań przeciwkryzysowych 33 zespoły wymazowe działające w 5 MBOT łącznie pobrały 62 tysiące wymazów.

W ramach obu operacji przeciwkryzysowych żołnierze 5 MBOT wspierali także działania Agencji Rezerw Materiałowych. Ich zadania polegały na rozładunku ciężarówek dostarczających materiały medyczne i higieniczne, rozmieszczenie ich w magazynach oraz dystrybucja do szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i urzędów wojewódzkich w całej Polsce.

Pierwszymi zadaniami z jakimi przyszło się zmierzyć terytorialsom wraz z rozpoczęciem pandemii było wsparcie Policji w monitoringu osób przebywających na kwarantannie. W patrolach mieszanych bądź samodzielnie żołnierze wykonali ponad 260 tysięcy sprawdzeń osób objętych kwarantanną. Ponadto na ulicach wielu miast w rejonie odpowiedzialności 5 MBOT można było spotkać wspólne patrole prewencyjne składające się z żołnierza i policjanta. Terytorialsi uczestniczyli w 1068 takich patrolach.