Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Rolniku, czas się spisać

Zdjęcie aktualności Rolniku, czas się spisać

Z początkiem września rozpoczęto największe i najważniejsze badanie polskiego rolnictwa, czyli Powszechny Spis Rolny. Na Mazowszu obowiązkowi spisowemu podlega ponad 250 tys. gospodarstw.

 

Powszechny Spis Rolny odbywa się co 10 lat i jest obowiązkowy dla wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych.

 

- Spis pozwala na przedstawienie pełnej charakterystyki polskiego rolnictwa zarówno w ujęciu ogólnokrajowym, jak i regionalnym - wyjaśnia zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie, Agnieszka Ajdyn – Pozwala na zebranie wielu danych charakteryzujących rolnictwo, dzięki czemu zyskujemy kompendium wiedzy o gospodarstwach rolnych, ich użytkownikach i na tej podstawie są tworzone różnego rodzaju strategie krajowe, regionalne z obszaru rolnictwa. Podejmowane są też bardzo ważne decyzje zarówno te dla obszarów wiejskich, ale również decyzje, które mają bezpośredni wpływ na politykę społeczną czy gospodarczą – dodaje Agnieszka Ajdyn.

 

Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego w Polsce otrzymał list informujący o badaniu, w którym znajduje się w również numer gospodarstwa, niezbędny do zalogowania w dedykowanej aplikacji. Jeśli ktoś nie ma komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, powinien się udać do Gminnego Punktu Spisowego zorganizowanego przez urząd gminy lub miasta.

 

- Powołane zostało gminne centrum spisowe, które wyłoniło rachmistrzów. Współpracowaliśmy z GUS`em przy ich przeszkoleniu. Na terenie gminy będzie pracowało 5 rachmistrzów - wyjaśnia Marcin Gortat, burmistrz miasta i gminy Czerwińsk nad Wisłą, która brała już udział w spisie próbnym – Jest to spowodowane rozdrobnieniem gospodarstw, mamy do odwiedzenia ponad 1000 gospodarstw, w związku z czym tych osób musi być kilka, żeby mogły sprawnie dotrzeć do gospodarstw. Na terenie urzędu, w którym również będzie stworzony punkt spisowy, będzie bezpłatne stanowisko z dostępem do internetu, przy którym rolnicy niemający w domu możliwości samospisu, będą mogli dokonać go przy pomocy przeszkolonego pracownika – informuje burmistrz.

 

Uzupełniająca metoda to spis przez telefon. Osoby, które nie skorzystają z możliwości samodzielnego spisu przez Internet i nie umówią się na wywiad telefoniczny poprzez infolinię, mogą spodziewać się telefonu z Urzędu Statystycznego.