Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Rozdanie świadectw w czasach epidemii

Zdjęcie aktualności Rozdanie świadectw w czasach epidemii

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej rozdanie świadectw absolwentom tegorocznych klas maturalnych było uzależnione od decyzji dyrekcji danej placówki oświatowej - czyli w jaki sposób będzie przebiegało oraz z zachowaniem całego reżimu sanitarnego.

W Zespole Szkół w Raciążu dyrekcja szkoły zdecydowała o rozdaniu świadectw w szkole, przy czym zachowane zostały szczególne środki bezpieczeństwa, takie jak odstępy między uczniami oraz stosowanie środków ochrony, czyli maseczek ochronnych i rękawiczek, zarówno przez uczniów, pracowników szkoły, jak i wychowawców klas.

- Młodzież wybranych klas przychodziła w oddzielnych terminach, dla każdego ucznia był przewidziany czas – 5 minut. Uczniowie przychodzili w maseczkach, w rękawiczkach, podobnie personel szkoły był tak ubrany. Świadectwa wydawał wychowawca – wyjaśnia Dorota Rubinkowska, dyrektor ZS w Raciążu.

Dyrekcji szkoły zależało na tym, aby wydawanie świadectw odbyło się mimo wszystko w sposób uroczysty.

- Zależało mi bardzo na tym, żeby to wydawanie świadectw nie było taśmowo, jak na hali produkcyjnej, tylko żeby jednak to pożegnanie było takie bliższe. Były to spotkania w większości wzruszające. Młodzież jakby automatycznie wyciągała ręce do podawania, wiadomo, że nie można było tego robić, bo ten zalecany dystans trzeba było zachować, ale wydaje mi się, że jednak młodzież była zadowolona z takiego sposobu wydawania świadectw – stwierdza dyrektor szkoły, Dorota Rubinkowska.

Wszyscy uczniowie klas maturalnych odebrali świadectwa ukończenia, z tym, że każda klasa odbierała je w innym terminie. Jak podkreśla dyrekcja szkoły młodzież była zdyscyplinowana. Każdy z uczniów przychodził osobno zachowując odpowiedni dystans.

Jeśli chodzi o pozostałe, młodsze roczniki, na chwilę obecną trudno jest stwierdzić, w jaki sposób odbędzie się rozdanie świadectw.

- Na chwilę obecną zajęcia są zawieszone do 24 maja. Jaka będzie decyzja władz zwierzchnich, nie wiemy. Nie myślimy jeszcze o tym, bo sytuacja jest dynamiczna i codziennie się zmienia. Myślę, że nie będziemy organizować takiego wydawania świadectw, jakie było do tej pory, czyli w szkole i z akademią – wyjaśnia dyrektor ZS w Raciążu.

Placówka przygotowuje się do przeprowadzenia egzaminu maturalnego, chociaż wciąż nie wiadomo, w jaki sposób będzie on przeprowadzony. Czy z zachowaniem dotychczasowych procedur, czy z nowymi wytycznymi z zewnątrz? Decyzja jeszcze nie zapadła.

- Komisje egzaminacyjne mamy już przygotowane, ale nie ma jeszcze od władz zwierzchnich dokładnych procedur. Póki, co obowiązują procedury te same, które były zaplanowane. Nie wiemy, czy będą jakieś obostrzenia sanitarne, czy maturzyści będą musieli przebywać w maseczkach, rękawiczkach, zachowując minimalny dystans. Czekamy na wytyczne z zewnątrz i z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jesteśmy przygotowani, na każdą ewentualność – podkreśla dyrektor Dorota Rubinkowska.

W tym roku pierwszy egzamin maturalny – pisemny z języka polskiego – zaplanowano na 8 czerwca. To, czy odbędzie się on z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa poznamy w najbliższym czasie.