Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Rusza głosowanie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Potrwa do połowy listopada.

Zdjęcie aktualności Rusza głosowanie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Potrwa do połowy listopada.

 

Łącznie 107 projektów z czego 26 z puli ogólnowojewódzkiej zakwalifikowało się do głosowania w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wśród projektów, które przeszły ocenę merytoryczną i można na nie oddać głos znalazły się dwa tyczące się działań na terenie powiatu płońskiego.

Budżet obywatelski daje mieszkańcom możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną przeznaczone środki z budżetu Mazowsza – zaznacza marszałek Adam Struzik.

- Ponad rok temu doszliśmy do wniosku, że społeczeństwo musi mieć możliwość upodmiotowienia jeżeli chodzi o różnego rodzaju inwestycje na Mazowszu. To można realizować właśnie poprzez budżet obywatelski. Idea budżetu obywatelskiego jest realizowana obecnie na poziomie dużych miast, ale chcielibyśmy, żeby to obywatele decydowali o różnego rodzaju inwestycjach o charakterze zarówno wojewódzkim, jak i subregionalnym. Właśnie dlatego nasza decyzja, żeby zabezpieczyć w budżecie na 2021 rok 25 mln zł i oddać decyzję w ręce obywateli – podkreśla marszałek

Głosowanie trwa do 16 listopada. Każdy mieszkaniec Mazowsza może oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. System nie daje możliwości głosowania „na raty”, dlatego ważne jest, by głosy na oba projekty oddać za jednym razem.

- Głosować możemy na komputerze lub telefonie komórkowym, wchodzimy na stronę bom.mazovia.pl i klikamy w okienko „Głosuj online”. Na pierwszej stronie pojawią nam się szczegółowe zasady dotyczące tego jak powinniśmy oddać głos. Szczególną uwagę proszę zwrócić na to, żeby wszystkie projekty wybrać w trakcie głosowania. Jeżeli zakończymy je po wybraniu tylko jednego projektu np. z puli ogólnowojewódzkiej, to powrót do platformy i oddanie głosu na drugi projekt z puli podregionalnej będzie niemożliwy - wyjaśnia Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji ds. organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego.

Na liście projektów, które zakwalifikowały się do głosowania znalazł się m.in. ten dotyczący doposażenia Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie i jej filii w Płońsku, a także budowy chodnika w miejscowości Nowe Naruszewo, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 571.