Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Rusza Noc Muzeów. Muzealnicy zapraszają na nocne zwiedzanie

Zdjęcie aktualności Rusza Noc Muzeów. Muzealnicy zapraszają na nocne zwiedzanie Muzealnicy z Ciechanowa zapraszają do nocnego zwiedzania |

 

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza turystów na Noc Muzeów. Tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji rusza już w tę sobotę (15 maja). Ekspozycje będą czynne dla zwiedzających od 18.00 do 23.00.

Rok temu Noc Muzeów odbyła się online. Teraz muzealnicy otwierają swoje drzwi, ale podkreślają, że zwiedzanie odbędzie się w reżimie sanitarnym z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i obowiązujących rygorów w tym zakresie. Dla Radia Płońsk mówi Nina Matczak z działu oświaty ciechanowskiego muzeum, która zachęca słuchaczy do zwiedzania.

Na zwiedzających czeka kilka ciekawych wystaw w głównym muzeum przy Warszawskiej, m.in. „Utracony świat. Ślady rodzin żydowskich do 1942 roku”, „Dawne rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze”i „Rzeźba ludowa ze zbiorów Heleny i Mariana Przedpełskich”, „Obrazy z domów naszych przodków”, „Medale i palakiety ze zbiorów Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie”. W kompleksie dworkowo-parkowym w Gołotczyźnie na zwiedzających czeka w dworku hrabianki Aleksandry Bąkowskiej stała ekspozycja „Szlachta mazowiecka w malarstwie i wnętrzach”, na którą składa się malarstwo Adama Kazimierza Feliksa Ciemniewskiego, Jana Chryzostoma Ciemniewskiego i Olgierda Vetesco. Otwarta będzie także willa Krzewnia, w której żył i przez wiele lat tworzył Aleksander Świętochowski. Można też zwiedzać budynki inwentarskie z wystawą maszyn, pojazdów i narzędzi rolniczych z początku XX w.

Otwarty będzie także dworek drobnoszlachecki wraz ze spichlerzem, przeniesiony z odległego o kilka kilometrów Mężenina-Węgłowice. We wnętrzu dworku znajduje się ekspozycja, która ma charakter multimedialny i interaktywny pełniąc przede wszystkim funkcje edukacyjne i animacyjne.