Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Samorząd Mazowsza wspiera lokalne inwestycje

Zdjęcie aktualności Samorząd Mazowsza wspiera lokalne inwestycje Fot. Samorząd Mazowsza

Podczas ostatniej sesji sejmiku radni województwa podjęli decyzję o dofinansowaniu kolejnych 82 inwestycji ważnych dla rozwoju regionu w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego.

Na realizację instrumentu samorząd Mazowsza przeznaczył w tym roku rekordowe 151 mln zł, w tym ponad 98 mln zł to pieniądze, które wspomogą nowe projekty samorządów. Reszta kwoty zostanie przeznaczona na kontynuację już rozpoczętych przedsięwzięć. 

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik samorząd województwa mazowieckiego od lat prowadzi politykę opartą na zasadach subsydiarności, pomocniczości i zrównoważonego rozwoju.

Chcemy w ten sposób pomóc samorządom w realizacji inwestycji, których same, z uwagi na swoje możliwości finansowe nie byłyby w stanie sfinalizować. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że budowa infrastruktury drogowej, szkół, przedszkoli czy obiektów sportowych to projekty bardzo potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców, ale niestety są bardzo kosztowne. Żeby powstały nie wystarczą dobre chęci. Potrzebne są pieniądze, a budżety miast, gmin czy powiatów nie są z gumy. Dlatego pomagamy.

W tym roku radni województwa do realizacji wytypowali kolejne 82 projekty z których: 32 dotyczą modernizacji dróg gminnych i powiatowych, a 50 – infrastruktury edukacyjnej, sportowej, społecznej i rozwoju obszarów wiejskich. W sumie do 2023 r. w ramach autorskiego programu samorządu Mazowsza wsparcie finansowe otrzyma 160 projektów na łączną kwotę ponad 331 mln zł.

drogi powiatowe - 12 projektów w tym:

 • Powiat Ciechanowski – zadanie pn. Rozbudowa drogi powiatowej nr 2351 Unikowo - Modła - Sulerzyż przejście przez miejscowość Rydzewo na odcinku od km 4+488,50 do km 5+447,00 - Etap 1 (długość 958,50m). Rozbudowa drogi powiatowej nr 2351 Unikowo - Modła - Sulerzyż przejście przez miejscowość Rydzewo - od km 5+447,00 do km 6+070,50 - Etap 2 (długość 623,5)

drogi gminne (20 projektów), w tym:

 • Gmina Miasto Raciąż – zadanie pn. Przebudowa ulicy Polnej;
 • Gmina Nasielsk – zadanie pn. Budowa drogi gminnej ul. Krupki w Nasielsku;
 • Gmina Sońsk – zadanie pn. Przebudowa drogi gminnej w miejscowościach: Damięty Narwoty, Drążewo i Bieńki Karkuty;
 • Miasto Sierpc – zadanie pn. Budowa I etapu ul. Podgórnej w Sierpcu.

edukacja (11 projektów), w tym:

 • Gmina Miejska Ciechanów – zadanie pn. Budowa przedszkola w technologii modułowej wraz z zagospodarowaniem terenu przy ulicy K. Szwanke w Ciechanowie;
 • Miasto Płock – zadanie pn. Zagospodarowanie terenu przy Zespole Szkół Usług i Przedsiębiorczości;
 • Powiat Pułtuski – zadanie pn. Budynek seminarium duchownego w Pułtusku 1594 r. (obecnie ZS im. B. Prusa) prace budowlane m.in. remont dachu, elewacji.

 Inne (36 projektów), w tym:

 • Gmina Wąsewo – zadanie pn. Zakup wyposażenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Wąsewie;
 • Gmina Zakroczym – zadanie pn. Rewitalizacja miasta Zakroczym poprzez przebudowę nawierzchni ulic, budowę stylowego oświetlenia ulicznego oraz zagospodarowanie rynku miejskiego;
 • Gmina Załuski – zadanie pn. Budowa hali sportowej z zapleczem szatniowo-sanitarnym przy Szkole w Stróżewie.