Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Sierpniowe Portrety" okiem Moniki Klepczyńskiej-Lisowskiej

Zdjęcie aktualności

 

W holu Urzędu Miejskiego w Płońsku można już zapoznać się z fotograficzną twórczością płońszczanki Moniki Klepczyńskiej-Lisowskiej. Wystawa „Sierpniowe Portrety” to hołd złożony wszystkim poległym w czasie II wojny światowej, w sposób szczególny uczestnikom Powstania Warszawskiego.

 

„To bardzo osobista wystawa” - niejednokrotnie zaznaczała w rozmowie z Radiem Płońsk Monika Klepczyńska-Lisowska. Przede wszystkim dlatego, że okrucieństwo wojny dotknęło jej rodzinę osobiście, ale w cały projekt zaangażowani zostali także synowie płońszczanki, którzy stali się bohaterami kadrów.

 

- W głowie od dawna siedziały mi zdjęcia, które pokazują emocje walczących Polaków. W moim domu bardzo dużo mówiło się o II wojnie światowej, także w szkole zarówno podstawowej, jak i później w liceum ogólnokształcącym. Historia i martyrologia narodu polskiego była wszędzie. To nie było tylko na przedmiocie Historia, ale i na języku polskim, muzyce czy plastyce. Ponieważ osobiście nas ta wojna zahaczyła, stąd ten pomysł. Chciałam zrobić kilka kadrów, żeby oddać hołd, cześć, pamięć moich bliskich, ale i ludzi obcych, którzy zginęli, ale dzięki którym dzisiaj mogę mówić po polsku - wyjaśnia Monika Klepczyńska-Lisowska.

 

„Sierpniowe Portrety” zapowiadał się skromnym projektem, ale jego skala z tygodnia na tydzień rosła. Ostatecznie tworzy go 20 kadrów przedstawiających młodych uczestników Powstania Warszawskiego.

 

- Z projektu mamy ponad 1000 zdjęć, z których wybrałam najpierw 500, później zeszłam do 100. Z tej setki wybrałam absolutne minimum 60 i w ogóle nie ma przebacz, ale z 60 musiałam wybrać 20, które teraz ze mną jeździ. Usiłowałam pokazać emocje, których jak mi się wydaje, doświadczali żołnierze. Te fotografie to jakby kwiaty, które rzucam na groby poległych chłopaków. Pamiętajmy, że wybito wtedy prawie całą młodzież Warszawy. Zginęło ponad 150 tys. młodych chłopców i dziewcząt. Musimy dzisiaj o tym pamiętać - dodaje fotografka.

 

Wystawa „Sierpniowe Portrety” okiem Moniki Klepczyńskiej-Lisowskiej będzie dostępna w holu płońskiego ratusza do 16 października.

 

 

Cała rozmowa w audycji Gość Radia Płońsk w poniedziałek (5 października) o 10:30.