Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Smardzewska tradycja wiecznie żywa

Zdjęcie aktualności Smardzewska tradycja wiecznie żywa

Coroczny odpust w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Smardzewie w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbywa się od blisko 300 lat i jest jednym z najstarszych na Mazowszu. Również w tym roku tradycja została zachowana. Dzięki pięknej pogodzie do niewielkiej miejscowości zjechały grupy wiernych. Oprócz mieszkańców zamieszkałych w Smardzewie czy gminie Sochocin, nie zabrakło pielgrzymów, którzy dotarli z okolicznych gmin, ale też powiatu ciechanowskiego, żuromińskiego czy mławskiego.

- Co roku przybywają do nas wierni z różnych zakątków kraju. Co roku święto obchodzone jest w szczególny sposób. Starsi ludzie często wspominają, że właśnie 15 sierpnia przychodzili na Mszę św. z intencjami do Matki Bożej prosząc ją o wstawiennictwo u Jezusa Chrystusa, dziękczynnymi i błagalnymi intencjami przepraszając za grzechy swoje lub swoich bliskich - powiedział ks. Henryk Dymek, proboszcz par. w Smardzewie.

W porannej Mszy świętej modlono się za bohaterów wojny z bolszewikami. Oprócz części parafialnej i duchowej nie zabrakło również stoisk ze słodyczami, straganów z drobiazgami czy też wyjątkowo smacznych obwarzanek.