Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Sochocin będzie miastem od nowego roku!

Zdjęcie aktualności Sochocin będzie miastem od nowego roku!

Premier Mateusz Morawiecki podpisał 31 lipca rozporządzenie w sprawie lokacji dziewięciu nowych miast. Jest pośród nich również Sochocin od początku roku starający się o odzyskanie praw miejskich. W uzasadnieniu, za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku Sochocina przemawiał między innymi miejski charakter, rynek w centrum miejscowości, zrewitalizowany w latach 2009–2010, a także kościół parafialny oraz park. Dodatkowo, jak wskazano, miejscowość posiada odpowiednią infrastrukturę wodociągową, ściekową i jest w części zgazyfikowana oraz co bardzo ważne, mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z działalności pozarolnicznej.

- To dla nas przede wszystkim prestiż. Zyskamy również większe możliwości rozwoju. Jako gmina miejsko-wiejska nadal będziemy mieli dostęp do funduszy zewnętrznych, z których dotychczas korzystaliśmy, ale dodatkowo zyskamy możliwość sięgania po te przeznaczone wyłącznie dla miast. Zwiększy się, jak uważamy, atrakcyjność Sochocina dla potencjalnych inwestorów. Ponadto zapewniam, że przywrócenie statusu miasta nie spowoduje wzrostu lokalnych podatków czy opłat. Staje się sprawiedliwość dziejowa, że te prawa miejskie powrócą – powiedział wójt sochocińskiej gminy Jerzy Ryziński.

Sochocin będzie czwartym miastem w powiecie płońskim. Dawniej posiadał prawa miejskie w latach 1385–1869, a utracił je w wyniku represji władz carskich po upadku Powstania Styczniowego. Miastem stanie się ponownie 1 stycznia 2021 r.