Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Sochocin miastem? Kolejny krok zrobiony

Zdjęcie aktualności Sochocin miastem? Kolejny krok zrobiony fot. facebook

Od przyszłego roku Polska może zyskać dziesięć nowych miast. Resort spraw wewnętrznych i administracji opublikował projekt rozporządzenia, które ma nadać prawa miejskie dziesięciu miejscowościom.

Sochocin, Kamieniec Ząbkowicki, Goraj, Kamionka, Solec nad Wisłą, Wiskitki, Dubiecko, Wodzisław, Budzyń, a także Koźminek – te dziesięć miejscowości od 1 stycznia 2021 roku może stać się miastami. Wszelkie formalności wymagane prawem zostały już spełnione, pozostaje tylko wydanie odpowiedniego rozporządzenia przez MSWiA. I właśnie projekt tego dokumentu 20 lipca pojawił się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Jeśli projekt przejdzie pomyślnie fazę uzgodnień, zostanie podpisany i opublikowany w Dzienniku Ustaw, to z początkiem 2021 r. Polska będzie państwem z 954 miastami. Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję w sprawie proponowanych zmian w podziale terytorialnym państwa podejmie Rada Ministrów.

Starający się o przywrócenie praw miejskich Sochocin w powiecie płońskim w województwie mazowieckim, prawa miejskie posiadał w latach 1385–1869, a więc przez blisko pięć wieków. Miejscowość utraciła je w wyniku represji władz carskich po upadku Powstania Styczniowego. Według ministerstwa za pozytywnym rozpatrzeniem tego wniosku przemawia między innymi to, że w centrum miejscowości znajduje się rynek, zrewitalizowany w latach 2009–2010, a także kościół parafialny oraz park. Jak wskazano w uzasadnieniu, „cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta Sochocin wykazują jego miejski charakter”. MSWiA pozytywnie patrzy na wniosek miejscowości również dlatego, że Sochocin jest zwodociągowany, skanalizowany i w części zgazyfikowany oraz, co bardzo istotne, mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z działalności pozarolnicznej.

Obecnie w Sochocinie mieszka ponad 1900 osób.

- Z wnioskiem o podjęcie działań w sprawie odzyskania praw miejskich wystąpili sami sochocinianie, poparli go radni, a w konsultacjach społecznych zdecydowana większość mieszkańców sochocińskiej gminy - mówi wójt Jerzy Ryziński

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych, ale, jak pokazuje praktyka z poprzednich lat, z jego wprowadzeniem w życie raczej nie powinno być problemu. Jeśli zostanie podpisany przez premiera Mateusza Morawieckiego, z dniem 1 stycznia przyszłego roku Sochocin będzie miał status miasta.

 

(źródło: Kamil Wojciechowski)