Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Sołectwo Szumlin docenione przez władze Mazowsza. Projekt budowy obiektu gospodarczego z tytułem "Sołectwa Gospodarnego"

Zdjęcie aktualności Sołectwo Szumlin docenione przez władze Mazowsza. Projekt budowy obiektu gospodarczego z tytułem fot. zbiory prywatne

 

Joniecki urząd gminy pozyskał dofinansowanie z budżetu samorządu województwa w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw, ale był to dopiero początek inicjatywy mieszkańców sołectwa Szumlin, którzy własnymi siłami stworzyli miejsce, które teraz służyć będzie wspólnemu biesiadowaniu.

 

Ogrom włożonej pracy doceniły władze Mazowsza przyznając nagrodę projektowi, w ramach którego mieszkańcy sołectwa Szumlin wybudowali budynek gospodarczy. Wcześniej podjęli się uprzątnięcia ruin poprzedniego obiektu, przygotowania terenu oraz samej budowy, a wszystko wykonano w czynie społecznym.

 

- Między innymi przy pomocy mieszkańców został pobudowany budynek gospodarczy, który z czasem zmieni przeznaczenie na świetlicę wiejską. Planujemy pobudować na tej działce również altanę. Działka jest już częściowo ogrodzona. Planujemy także wykonać przyłącze wodociągowe, a sam budynek będzie rozbudowywany i docelowo stanie się świetlicą - wyjaśnia Marek Czerniakowski, wójt gminy Joniec.

 

To jednak nie koniec planów związanych z działką i jej zagospodarowaniem, bowiem w przyszłości ma tam stanąć także letnia altana.

 

- Do niedawna nie było takiego budynku, takiego miejsca, gdzie mieszkańcy mogliby się spotkać. Teraz mamy już pobudowany budynek, będzie on rozbudowywany, zostanie wykończony w środku, zostanie doprowadzony prąd i woda, więc cała działka z budynkiem będzie z czasem nabierać coraz lepszego wyglądu i smaku. Po prostu bardzo fajne miejsce - dodaje Marek Czerniakowski.

 

Budynek powstał na działce należącej do wspólnoty wiejskiej, ale trwają już rozmowy z mieszkańcami i część działki z budynkiem ma zostać przekazana gminie i to urząd będzie dbał o jej wygląd. Samorząd województwa mazowieckiego przekazał dodatkowe 4 tys. zł dla projektu wyróżniając go w kategorii „Bezpieczne i przyjazne Sołectwo”. To jednak nie koniec wyróżnień dla Szumlina, bowiem inicjatywa otrzymała także nagrodę specjalną i tytuł „Sołectwa Gospodarnego” za projekt z dużym i aktywnym udziałem mieszkańców i ich pracę w czynie społecznym.