Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

'Sprzedaż drobiu na targowiskach w powiecie płońskim jest nielegalna' - Powiatowy Lekarz Weterynarii

Zdjęcie aktualności 'Sprzedaż drobiu na targowiskach w powiecie płońskim jest nielegalna' - Powiatowy Lekarz Weterynarii

 

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie Mazowsza. W związku z tym wojewoda podpisał rozporządzenie określające środki zwalczania choroby m.in. na terenie powiatów ciechanowskiego, sierpeckiego, ale także i płońskiego.

 

Do obszaru zagrożonego włączono gminę Raciąż, co oznacza, że zakazuje się tu m.in. przemieszczania ptaków z i do zakładów. Źródłem rozprzestrzeniania się zakażeń mogą stać się także miejskie i gminne targi. Z informacji przekazanych nam przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płońsku wynika, że na terenie powiatu żaden z punktów oferujących sprzedaż ptaków nie działa legalnie.

 

 

Informuje Anna Multan, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płońsku. W miejscach, w których wykryto ogniska grypy ptaków, trwają procedury związane z likwidacją choroby. Dotyczy to przede wszystkim dużych ferm drobiu, ale inspekcja weterynaryjna nie wyklucza, że może pojawić się ona także w niewielkich gospodarstwach.

 

 

Przyznaje Anna Multan. Zgodnie z wytycznymi inspekcji weterynaryjnej zaleca się odosobnienie drobiu lub innych ptaków uniemożliwiając kontakt z innymi gatunkami oraz ograniczając ich kontakt z dzikimi ptakami.