Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Stan pogotowia przeciwpowodziowego w gm. Czerwińsk

Zdjęcie aktualności Stan pogotowia przeciwpowodziowego w gm. Czerwińsk Zbiory prywatne

Dzisiejszy stan na wodowskazie w miejscowości Wychódźc w gm. Czerwińsk nad Wisłą pokazywał 570 cm i był o 30 cm wyższy niż wczoraj. Wobec takiej sytuacji burmistrz Marcin Gortat wprowadził stan pogotowania przeciwpowodziowego.

- Śledzimy uważnie wszystkie doniesienia hydrologiczne a także medialne dotyczące sytuacji wody w Wiśle na południu Polski. Dzisiaj podjąłem decyzję, że zarządzeniem wprowadzam stan pogotowia przeciwpowodziowego. Wcześniej po kontakcie z nadzorem rzecznym Wód Polskich z Wyszogrodu zdecydowałem, że zamykamy śluzy wałowe, które mają za zadanie wypuszczanie nadmiaru wody z pól do Wisły, ale w sytuacji dużych i wysokich wezbrań, woda mogłaby się cofać przez te śluzy. Zaczynamy stały monitoring z sytuacją powodziową. Aktualny stan to 570 cm, który wzrósł o 30 cm w porównaniu z dniem wczorajszym. Na razie ryzyka nie ma. Mamy na terenie gminy poldery zalewowe chronione wałem przeciwpowodziowym – powiedział Radiu Płońsk 93.6 FM Marcin Gortat, burmistrz Płońska.

Na szczęście kolejne informacje i przypuszczenia są optymistyczne. Wiele wskazuje, że woda powinna opadać i nie ma na razie zagrożenia zalewowego. Punkt pomiarowy w Wychódźcu jest też specyficznym miejscem z uwagi, że to najwęższe miejsce na rzece na odcinku od Warszawy do Płocka i naturalnie woda utrzymuje się tu na wyższym poziomie dłużej.