Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Media bez wyboru - stanowisko Radia Płońsk 93,6 FM

Zdjęcie aktualności Media bez wyboru - stanowisko Radia Płońsk 93,6 FM

 

Stanowisko Zarządu Radia PŁOŃSK Sp. z o.o. w związku z akcją "Media bez wyboru"

 

Wraz z innymi stacjami lokalnymi i ogólnopolskimi oraz prasą całkowicie sprzeciwiamy się nakładaniu na media, w drodze ustawy, dodatkowych opłat i danin.

 

W związku z tym, że jesteśmy mediami lokalnymi całkowicie apolitycznymi, naszym głównym zadaniem jest służyć lokalnej społeczności, przekazywać najświeższe informacje z regionu, istotne dla mieszkańców komunikaty oraz opisywać otaczającą rzeczywistość, przedstawiając stanowiska i punkty widzenia różnych stron, naszym celem jest wyłącznie wskazanie niewłaściwej drogi poszukiwania dodatkowych środków zasilających finanse publiczne - niezależnie jakiemu celowi służą, przez kogo będą dysponowane i kto jest pomysłodawcą ich nałożenia na media.

 

Radio Płońsk 93,6 FM jest stacją koncesjonowaną, która już dziś jest obciążona szeregiem opłat bez względu na osiągany dochód.

 

Radio ponosi opłatę koncesyjną, opłaty za wykorzystywanie częstotliwości, opłaty za emitowaną muzykę do organizacji zarządzających prawami autorskimi, które uzależnione są od przychodu. Koszty musimy ponosić bez względu na aktualną kondycję finansową czy sytuację rynkową.

 

Ponadto, jak każda firma, jesteśmy płatnikami mnóstwa podatków pośrednich i bezpośrednich - w naszym wypadku przede wszystkim CIT, PIT i VAT.

 

Tych opłat jest już w tej chwili sporo, a jedynym naszym źródłem utrzymania są wpływy od reklamodawców (przede wszystkim lokalnych firm) - dotkniętych stratami wywołanymi przez COVID-19, często na skraju bankructwa - oraz (w pojedynczych sytuacjach) środkami samorządowymi, których jest już również coraz mniej (władze lokalne także borykają się z wieloma problemami budżetowymi).

 

Radio Płońsk 93,6 FM to również realizacja lokalnej misji, do której zobowiązuje nas ustawa o radiofonii i telewizji. Aby rzetelnie służyć społeczeństwu wymagane jest zatrudnienie wykwalifikowanego zespołu realizującego całodobowy program w sposób regularny (stałe pozycje programowe w ciągu dnia), ponoszenie kosztów pracy i utrzymania redakcji oraz systemów emisji programu wraz z szeregiem opłat (choćby praca systemu nadawczego czerpiącego non stop wciąż drożejącą energię elektryczną).

 

Nakładanie dodatkowych danin może doprowadzić do konieczności ograniczenia zatrudnienia, a przez to osłabienia programu i ograniczenia jego jakości, na czym stracą przede wszystkim słuchacze.

 

Mimo, iż projekt ustawy wprowadza określone progi finansowe i stawki procentowe, jesteśmy przeciwni wprowadzaniu jakichkolwiek regulacji dodatkowo obciążających media (już dziś dotknięte ogromnymi kosztami) i solidaryzujemy się ze wszystkimi nadawcami w Polsce.

 

Krzysztof Pietrzak

Prezes zarządu Radio PŁOŃSK Sp. z o.o.