Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Straż pożarna przypomina o odśnieżaniu dachów

Zdjęcie aktualności Straż pożarna przypomina o odśnieżaniu dachów

 

- Pamiętajmy o odśnieżaniu zalegającego na dachu śniegu - przypomina Państwowa Straż Pożarna.

 

Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Niestety często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej poszycia dachowego, jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu około 900 kg.

- W związku z coraz częściej pojawiającymi się dużymi opadami śniegu bardzo ważnym jest odśnieżanie dachów i powstających nawisów śnieżnych i lodowych - wyjaśnia st. bryg. Janusz Majewski, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Płońsku.

Zgodnie z przepisami odśnieżanie dachu jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości. Straż pożarna przypomina jedynie o zagrożeniu. Wszystkie nieprawidłowości zgłaszane są do nadzoru budowlanego i to oni kontrolują, czy dachy budynków są odśnieżone.

- Zadanie to powinno realizowane być przez właścicieli lub zarządców obiektów. Straż pożarna nie świadczy takich usług. Są do tego wyspecjalizowane firmy na rynku. Taką firmę można sobie wynająć. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo obywateli, w tym przypadku jeżeli my dostaniemy taką informację, oczywiście informujemy też policję, bądź inspektora nadzoru budowlanego - tłumaczy st. bryg. Janusz Majewski.

Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, może zostać ukarany mandatem przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.