Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Strażacki przykład dla ozdrowieńców. Funkcjonariusze oddali osocze

Zdjęcie aktualności Strażacki przykład dla ozdrowieńców. Funkcjonariusze oddali osocze fot. KP PSP w Płońsku

 

Ręce same składają się do oklasków, gdy słyszy się o takich inicjatywach. Czterech funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku, którzy przeszli Covid-19 i wytworzyli wystarczającą liczbę przeciwciał stawiło się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, gdzie oddali osocze. Teraz może ono pomóc chorym w przezwyciężeniu choroby.

 

- My strażacy mamy już taką swoją naturę, że nie kalkulujemy gdy ktoś potrzebuje pomocy, tylko ruszamy z pomocą. Cieszymy się bardzo, że mieliśmy to szczęście przechorować Covid-19, a nasze organizmy wytworzyły taką liczbę przeciwciał, która pozwoliła na poddanie się procesowi oddania osocza dla osób obecnie walczących chorobą - przyznał asp. Jacek Maliszewski.

 

Oprócz niego osocze oddali mł. asp. Robert Jaworski, str. Michał Matusiak i st. ogn. Paweł Sybicki. Nie byli to jednak jedyni strażacy płońskiej komendy, którzy wyrazili chęć włączenia się do inicjatywy. Ze względu na zbyt małą liczbę przeciwciał nie zostali oni jednak zakwalifikowani do oddania osocza.

 

- Chciałbym zaapelować do wszystkich ozdrowieńców aby się nie bali i oddawali krew osocze dla osób walczących z tym dziwnym wirusem i dziwną chorobą. W wielu przypadkach jest to ostatnia deska ratunku i nadziei dla nich. Pomagajmy! - apeluje asp. Jacek Maliszewski.

 

Badania naukowe przeprowadzone w różnych krajach potwierdzają, że osocze ozdrowieńców Covid-19, podane we wczesnej fazie choroby, może wspomóc organizm w walce z wirusem.