Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Strzelcy szlakiem powstańców styczniowych

Zdjęcie aktualności Strzelcy szlakiem powstańców styczniowych

 

W Pamięci jest siła zaklęta”. Członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk i ich koledzy z ciechanowskiej jednostki po raz kolejny udowodnili, że to słowo w ich słowniku zajmuje honorowe miejsce. Honorowe, gdyż i postaci, którym dzisiaj oddano cześć to ludzie honoru. Oddając swoje życie za kraj, zasługują na wieczny szacunek.

- Czcimy pamięć bohaterów po 158 latach od rozpoczęcia Powstania Styczniowego. Ci ludzie są już nieco zapomniani, bo i czasy są nieco odległe. Przypominamy, że było to największe powstanie i największy zryw wolnościowy. Chcemy również przypominać o tych wydarzeniach zwłaszcza, że mamy wiele miejsc w powiecie płońskim, o które warto dbać i nie zaniedbywać historii oraz tych bohaterów, którzy przelali krew za ojczyznę - powiedział Radiu Płońsk mł. insp. Marek Sabalski z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk.

W powiecie płońskim patriotyczny maraton, ku pamięci bohaterów Powstania Styczniowego, ruszył dziś przed południem. Na mapie podróży strzelców znalazły się: cmentarze w Chociszewie, Radzyminie, Płońsku, Dziektarzewie, Uniecku oraz Krzyż Powstańczy w Smardzewie, Pomnik Pamięci Narodowej w Raciążu i Tablica Pamięci Powstańców Styczniowych w Bożewie.