Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Św. Jan Paweł II - Przesłanie i Inspiracje" w MCK w Płońsku

Zdjęcie aktualności fot. MCK w Płońsku

 

Wyjątkowy koncert z cyklu Swing Club na Mazowszu czekał na płońszczan i gości w Miejskim Centrum Kultury. Wybitni artyści polskiej sceny, zainspirowani nauczaniem św. Jana Pawła II, stworzyli koncert, którego istotą są fragmenty wypowiedzi papieża adresowane do młodzieży.

 

Teksty recytowane przez Halinę Łabonarską osadzone w warstwie muzycznej stanowiły połączenie nurtów zarówno klasycznych, sakralnych, jak i jazzowych.

 

- To nie jest rodzaj modlitwy, hołd raczej też nie. Myślę raczej o nas dzisiaj, o naszym społeczeństwie i co nam zostało z tamtych lat. Uważam, że powinniśmy codziennie się zastanawiać jak żyć i być porządnym człowiekiem, jak szanować wolność, jak się komunikować z drugą osobą i ją szanować. Jak odnajdywać w drugiej osobie tak samo wartościową osobę, jaką jesteśmy sami. Nie chciałem, żeby to był religijny projekt, tak jak nauczany jest w kościołach, a raczej etyczny - wyjaśnia Piotr Rodowicz, kontrabasista i kompozytor.

 

W 2020 roku przeżywamy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, dlatego kalendarz wydarzeń kulturalnych poświęconych św. Janowi Pawłowi II jest dość obfity.

 

- Genialność Jana Pawła II polega na tym, że jego nauczanie jest bardzo uniwersalne, ponieważ mówił o rzeczach, które są dla nas i dzisiaj ważne. Chodzi o to, żeby mojego bliźniego, ale nie mówię o moim koledze, z którym jestem w dobrej relacji, tylko o przeciwniku, o osobę, z którą jestem w dystansie pięści, czyli w konflikcie, zaakceptować. Zaakceptować to co on chce powiedzieć, że jest ode mnie różny i ma różny pomysł na życie. Ten dialog musi istnieć w naszym społeczeństwie - podkreśla Piotr Rodowicz.

 

Oprócz kontrabasisty na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku zobaczyć mogliśmy wspomnianą Halinę Łabonarską, Laurę Raab, Macieja Strzelczyka oraz Bogdana Hołownię. Cykl koncertów Swing Club na Mazowszu organizowany jest przez Mazowiecki Instytut Kultury.