Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Święto Trzech Króli bez orszaku ulicami Płońska

Zdjęcie aktualności Święto Trzech Króli bez orszaku ulicami Płońska fot. archiwum

 

Bez wspólnego orszaku wiernych ze wszystkich płońskich parafii – tak zapowiada się tegoroczna uroczystość Objawienia Pańskiego w Płońsku czyli popularnie zwane święto Trzech Króli. Poszczególne wspólnoty nie rezygnują jednak z wyjątkowego celebrowania uroczystości.

 

W parafii pw św. Maksymiliana Kolbego zaplanowano procesję orszakową wokół świątyni po zakończeniu eucharystii o godzinie 12:30. Każdy z uczestników otrzyma korony i śpiewniki, ale proboszcz apeluje, aby dzieci przybyły w strojach mędrców ze wschodu. Procesja zakończy się przy żywej szopce.

 

Inaczej wyglądać będzie uroczystość Objawienia Pańskiego w najstarszej płońskiej wspólnocie. Parafia pw. św. Michała Archanioła zaprasza dzieci i dorosłych na mszę św. o godzinie 11:30. Dla dzieci, od przedszkolaków na 8-klasistach kończąc, organizowany jest konkurs na najpiękniejszą postać ze stajenki betlejemskiej.

 

Tradycyjnego orszaku nie będzie także w parafii pw. św. Ojca Pio, choć 6 stycznia wspólnota również świętować będzie w wyjątkowych okolicznościach. Tutaj również mile widziane różnokolorowe stroje oraz korony symbolizujące mędrców ze wschodu. Msza św. ze szczególną niespodzianką dla jej uczestników zaplanowana jest o godzinie 11:30.

 

Przed rokiem płoński orszak przeszedł spod kościoła parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego ulicami Kopernika i Szkolną do kaplicy parafii pw. św. Ojca Pio, gdzie trzej królowie złożyli swoje dary. Płońsk, Raciąż oraz Czerwińsk nad Wisłą znalazły się na mapie ok. 900 polskich miejscowości, ulicami których w 2020 roku przeszły Orszaki Trzech Króli.