Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Sygnatariusz Konstytucji 3 Maja pochowany w Płońsku?

Zdjęcie aktualności Sygnatariusz Konstytucji 3 Maja pochowany w Płońsku?

 

Niezwykle ciekawą historią swojej rodziny podzielił się z nami Karol Jarzyński. Okazuje się, że jeden z jego przodków był sygnatariuszem Konstytucji 3 Maja, a jego ciało zostało złożone „w sklepieniu klasztoru karmelitów 31 stycznia 1803 roku”.

Praprapraprapradziadek Karola, Tomasz Nowowiejski, herbu Pomian, urodził się w 1740 roku. Był m.in. łowczym ziemi wyszogrodzkiej, członkiem konfederacji Andrzeja Mokronowskiego i posłem wyszogrodzkim na sejm 1776 roku, a także posłem na Sejm Czteroletni 1790 roku. W zapisie o zgonie czytamy:

- Tomasz Nowowiejski, zmarły nagle w Sierominie 26 stycznia 1803 roku, wdowiec, cześnik wyszogrodzki, 62 lata, pochowany w sklepieniu klasztoru karmelitów.

 

Wpis znajduje się w księdze klasztornej. Niestety, tablicy we wnętrzu kościoła próżno szukać. Jak informuje nas Karol - kontaktował się już z proboszczem parafii pw. św Michała Archanioła, który przekazał, że podziemia są zamurowane. Warto jeszcze dodać, że Tomasz Nowowiejski był elektorem Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku z ziemi wyszogrodzkiej

 

Ostatnia strona konstytucji z podpisem Tomasza Nowowiejskiego