Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Termin operacji Oli przełożony prawdopodobnie na wrzesień

Zdjęcie aktualności Termin operacji Oli przełożony prawdopodobnie na wrzesień

W tym roku skończy 5 lat, a do tej pory przeszła już kilka operacji, choć przed nią dopiero te najważniejsze. W walce z zespołem Aperta Oli Lewandowskiej z Mystkowa, w gminie Baboszewo, kibicuje cały powiat.

 

Niestety, zaplanowana na lipiec operacja w klinice w Dallas się nie odbędzie w wyznaczonym terminie. Poinformowała nas o tym Elżbieta Burzykowska z Akademii Dobra – Gminnego Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Baboszewie.

 

- Ola ma się bardzo dobrze. Dziewczynka jest bardzo charakterna, ale niestety operacja w lipcu się nie odbędzie. Dlaczego? Oczywiście ze względu na Covid-19. Był już nawet pomysł, żeby dzieci, które mają lecieć z Polski do Stanów Zjednoczonych zostały już zabrane. Chodziło o to, żeby tylko do Stanów się dostały, a później byłyby już jakoś porozdzielane, ale jadąc tam w lipcu musiałyby poddać się dwutygodniowej ścisłej kwarantannie. Nie mogłyby się nigdzie ruszyć. Dopiero potem byłyby badania itd. Automatycznie pobyt się przedłuża i wzrastają koszty – wyjaśnia Elżbieta Burzykowska.

Prośbę o przełożenie terminu przyjazdu wystosowała klinika w Dallas. Zespół Aperta to rzadka choroba genetyczna. Dziewczynka ma m.in. zrośnięte palce u dłoni i stóp oraz stawy łokciowe, a także przykurcze kończyn. Wprawdzie operacja powinna się odbyć jak najszybciej, to jednak nie ma zagrożenia dla życia Oli – przekonuje Elżbieta Burzykowska.

 

- Operacja powinna się odbyć jak najszybciej, bo Oli czaszka jest zniekształcona, główka rośnie, wszystko się powiększa, więc im szybciej to byłoby zrobione, tym lepiej. Właśnie dlatego tak nam zależało, żeby zebrać pieniądze i żeby Ola wyjechała jak najwcześniej, ale póki co nie ma zagrożenia życia i jest pod stałą opieką lekarzy. Podchodzimy do tego w miarę spokojnie, ale inaczej nie możemy. Są rzeczy, na które nie mamy wpływu – podkreśla Burzykowska.

Na rzecz Oli Lewandowskiej organizowano już bale, festyny i koncerty, w czasie których udało się zebrać część potrzebnych na operację środków. Z pomocą przyszli także ludzie z całej Polski wpłacający środki w sms`owej zbiórce organizowanej przez Caritas.