Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Transport autobusowy zapewnią przewoźnicy komercyjni

Zdjęcie aktualności Transport autobusowy zapewnią przewoźnicy komercyjni Fot. Zdjęcie ilustracyjne

Co dalej z powiatowym transportem zbiorowym? Otwarte pytanie postawione było od momentu zakończenie umowy z firmą HM Trans, świadczącej usługi transportowe na terenie powiatu płońskiego w ostatnich latach. Z dotychczasowych ustaleń wiemy, że transport zapewnią przewoźnicy realizujący przewozy komercyjne.

- To efekt szeregu spotkań i konsultacji prowadzonych z przewoźnikami, zainteresowanymi realizacją transportu na rzecz mieszkańców powiatu płońskiego. Spotkania odbywały się od 3 do 27 lipca. Proponowane i deklarowane przez przewoźników przebiegi linii komunikacyjnych, zapewniały utrzymanie realizowanych dotychczas przez operatora HM Trans przewozów. Zmiana ograniczyła się do przejścia z przewozów o charakterze użyteczności publicznej czyli finansowanych ze środków budżetu państwa na przewozy realizowane przez przewoźników komercyjnych - tłumaczy Katarzyna Ornarowicz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Płońsku.

Potwierdzeniem złożonych deklaracji są wnioski o wydanie stosownych zezwoleń składane zarówno do Starostwa Powiatowego w Płońsku jak i do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Problem w tym, że aktualnie transport nie pokrywa się z tym sprzed wakacji w 100 proc, co szczególnie utrudnia życie części uczniów dojeżdżających do szkół ponadpodstawowych np. w gminach Płońsk i Sochocin.

- Niepewność co do zasad funkcjonowania szkół i samego powrotu dzieci do szkół, nie motywowała przewoźników do występowania o uprawniające do wykonania przewozów zezwolenia. Dodatkowo sama procedura wydania zezwolenia, wymaga uzyskania stosownych uzgodnień, zarówno przez samego przedsiębiorcę jak i organ prowadzący postępowanie. Monitorujemy sytuację i zbieramy takie informacje o ewentualnych potrzebach w zakresie dostępu do publicznego transportu zbiorowego w szkołach. Do 6 września otrzymaliśmy kilka telefonów w sprawie transportu i informacje od pojedynczych osób, co do różnic w rozkładach. Należy pamiętać, że organizowany przez powiat transport, ma charakter zbiorowy a więc nie jest to realizacja indywidualnych potrzeb mieszkańców – mówi Katarzyna Ornarowicz.

Rzecznik starostwa dodaje też, że informacja ilu i ewentualnie jakich miejscowości nie obejmuje publiczny transport zbiorowy, może być przygotowana dopiero na podstawie zezwoleń wydanych przez starostwo powiatowe i urząd marszałkowski. Potrzeby przewozowe należy zgłaszać do przewoźników prywatnych jak i właścicieli ze względu miejsca zamieszkania.

Rozkłady jazdy stanowiące załącznik do zezwoleń, które już zostały wydane są zamieszczone na stronie internetowej www.powiat-plonski.pl w zakładce: Rozkład połączeń autobusowych. Informacja w tym zakresie ma być systematycznie uzupełniana.