Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Tylko w 2019 roku na terenie Polski utonęło 456 osób. Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę

Zdjęcie aktualności Tylko w 2019 roku na terenie Polski utonęło 456 osób. Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę

Początek wakacji gorący, co sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Każdego roku policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie rekreacji.

 

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że to brawura i alkohol są najczęstszymi przyczynami nieszczęśliwych wypadków, o czym mówiła nam podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Płońsku.

 

- Najczęstsze przyczyny utonięć to jednak brawura, słabe rozpoznanie zbiornika wodnego, brak wyobrażenia o własnych możliwościach i umiejętnościach. Główna przyczyna to nadal alkohol i wchodzenie do wody po jego spożyciu. Ludzie tracą chyba wyobraźnię, tracą zdolność rozpoznania swoich możliwości. Nie wiedzą co może się wydarzyć i nie wiedzą jak woda może być zdradliwa – wyjaśnia rzecznik.

 

Nad wodą powinniśmy pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie, ale także naszych najbliższych, w szczególności dzieci.

 

- Przyczynami tragedii bywają również niewłaściwa lub nawet brak opieki nad najmłodszymi, nad dziećmi, które nie wiedzą jak się zachować i wchodząc do wody szybko mogą stracić grunt pod nogami i same nie poradzą sobie z wyjściem z wody - wyjaśnia podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska – W tym roku również będzie prowadzona ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W tym roku to już czwarta edycja i w związku z tym, że na terenie Polski wystąpiła pandemia choroby zakaźnej Covid-19, zdajemy sobie sprawę z tego, że większość ludzi będzie wypoczywać na terenie kraju, więc akcja została poszerzona o działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem w górach – dodaje oficer prasowy.

 

Tylko w 2019 roku na terenie Polski utonęło 456 osób.