Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

W kapciach do muzeum. Można wirtualnie zwiedzić instytucje kultury i zagrać w Monopoly Mazowsze

Zdjęcie aktualności W kapciach do muzeum. Można wirtualnie zwiedzić instytucje kultury i zagrać w Monopoly Mazowsze


Wirtualne spacery – to największy taki projekt w kraju. Mazowsze przenosi do wirtualnej przestrzeni 26 swoich instytucji kultury. Co to oznacza w praktyce? Nie wychodząc z domu, będziemy mogli spacerować po zamku w Ciechanowie, skansenie w Sierpcu, podziwiać wnętrza Muzeum Mazowieckiego w Płocku czy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Koszt przedsięwzięcia to 10,6 mln zł. W przygotowaniu wirtualnych spacerów pomogła UE. Samorząd Mazowsza ma również coś dla fanów gry Monopoly. Właśnie powstała jej mazowiecka wersja – Monopoly Mazowsze.

Jak będzie można, nie ruszając się z domu zwiedzić Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, ciechanowski zamek czy Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie? Wystarczy założyć gogle VR i rozpocząć wirtualne zwiedzanie. Łatwa nawigacja pozwoli nam odwiedzać muzea pomieszczenie po pomieszczeniu. Jeśli zainteresuje nas jakiś obraz lub inny eksponat, po najechaniu na niego kursorem, wyświetlą nam się informacje na jego temat.

– Trudno sobie wyobrazić promocję regionu bez wzięcia pod uwagę jego walorów kulturowych – mówi Konrad Wojnarowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej. – Dzięki wirtualnym spacerom będziemy mogli w całkiem nowy sposób i bez ograniczeń popularyzować naszą kulturę i bogate zbiory mazowieckich instytucji – dodaje.

 

Jeśli nie wirtualna rzeczywistość, to może rozgrywka w Monopoly Mazowsze. To oferta dla każdego bez względu na wiek! Monopoly to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Powstała w Stanach Zjednoczonych w czasach Wielkiego Kryzysu i wciąż przyciąga szerokie grono odbiorców. Obecnie powstają rożne jej odmiany, nawiązujące do ciekawych miejsc, wydarzeń historycznych czy motywów kulturowych. Wśród nich są już edycje poświęcone m.in.: Warszawie Retro, miastu Ciechanów, Bałtykowi czy Tatrom. Do tego grona dołączyło właśnie Mazowsze.

mówił radny Konrad Wojnarowski.

Można stać się właścicielem zamku w Ciechanowie, rzeki Wkry, Kolei Mazowieckich czy Metra Warszawskiego. Wystarczy rzucić kostką.Do gry dołączony został przewodnik, który przybliży graczom miejsca znajdujące się na mapie. Poznamy z nim na przykład historię skansenu w Sierpcu, dowiemy się, jakie miejsca można zwiedzić podczas wycieczki malowniczymi meandrami Wkry czy z którymi mazowieckimi miastami związani byli Zygmunt Krasiński i Witold Gombrowicz.

mówił Paweł Cukrowski, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.  Słuchajcie Radia Płońsk. Niebawem konkursy, do wygrania oczywiście Monopoly Mazowsze, której nigdzie nie kupicie.

 


 

Dzięki digitalizacji zbiorów, usługom interaktywnym i wirtualnemu zwiedzaniu mazowieckie instytucje kultury będą na wyciągnięcie ręki. W nieograniczony sposób otrzymają do nich dostęp uczniowie, młodzież, studenci, seniorzy, nie tylko z Mazowsza, kraju, ale i z całego świata. Niestety, pandemia i związane z nią obostrzenia spowodowały, że wiele instytucji kultury musiało ograniczyć swoją działalność. Również szkoły mniej chętnie organizowały różnego rodzaju wycieczki.

Proces digitalizacji zbiorów to nie tylko łatwiejszy dostęp do kultury, ale także korzyści dla muzeów. Dzięki zdigitalizowaniu zasoby instytucji zostaną kompleksowo zarchiwizowane, ponadto będzie możliwość ich prezentacji na arenie międzynarodowej bez konieczności przewożenia cennych przekładów i dokumentów poza granice miasta, regionu czy kraju. To jednak niejedyne możliwości, jakie stwarza projekt.

– Możemy wyobrazić sobie zwiedzanie miast, lekcje historii czy przyrody, które można przeprowadzić w salach szkolnych, w zasadzie bez żadnych dodatkowych kosztów – mówi Marcin Pawlak, dyrektor Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii w urzędzie marszałkowskim. – Docelowo zdigitalizowane zbiory mazowieckich instytucji znajdą się na wspólnej, regionalnej platformie kulturalnej dostępnej przez internet.

 

W przygotowaniu wirtualnych spacerów pomogła Unia Europejska.

Projekt Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu realizowany jest w ramach RPO WM 2014-2020. Jego celem jest publikacja zestandaryzowanych usług elektronicznych na jednej wspólnej regionalnej platformie. Wdrożone systemy back-office z jednej strony zapewnią ustandaryzowanie działań w zakresie e-usług instytucji kultury, a z drugiej ułatwią, usprawnią i zautomatyzują dostęp do oferowanych wydarzeń kulturalnych, zapewnią wymianę danych między instytucjami oraz standaryzację usług elektronicznych.