Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

W najbliższą sobotę wcielenie w szeregi mazowieckich terytorialsów

Zdjęcie aktualności W najbliższą sobotę wcielenie w szeregi mazowieckich terytorialsów zbiory 5 MBOT

W przedostatni weekend wakacji, w godzinach porannych odbędzie się powołanie kandydatów do pełnienia terytorialnej służby wojskowej w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”. Podsumowaniem będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 6 września.

Komisja przyjmująca nowych kandydatów na terytorialsów i zabezpieczająca proces powołania w najbliższą niedzielę będzie działać w Ciechanowie przy ul. Wojska Polskiego 54. Planowanych ponad 50 ochotników zostanie wcielonych, by odbyć 16-dniowe szkolenie podstawowe lub 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, jeśli wcześniej przeszli już szkolenie wojskowe. Kandydaci najbliższy czas spędzą na terenie placu ćwiczeń taktycznych Targonie oraz strzelnicy w Czarnotach.

- Szkolenie prowadzone będzie w systemie ciągłym. Największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka prowadzenia ognia do celów. W ostatnim dniu kandydaci do terytorialnej służby wojskową odbędą egzamin końcowy zwany pętlą taktyczną. Każdy terytorials wykona podczas tego sprawdzianu wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej, kilkukilometrowej trasie  - podkreśla Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5. MBOT.

Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 6 września w Ciechanowie. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do batalionów lekkiej piechoty w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Płd.

Kolejne powołanie do 5MBOT zaplanowano na 14 listopada. Osoby, które chciałby spróbować swoich sił w Wojskach Obrony Terytorialnej już teraz powinny zgłosić się macierzystej Wojskowej Komendy Uzupełnień by rozpocząć proces rekrutacyjny.