Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

W Raciążu powstaje mural historyczny z gen. Sikorskim

Zdjęcie aktualności W Raciążu powstaje mural historyczny z gen. Sikorskim

 

Jak już wcześniej wspominaliśmy Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Raciąskiej "Ziemowit" realizuje projekt, dzięki któremu powstaje mural o tematyce historycznej. Mural tworzony jest naprzeciwko budynku MCKSiR w Raciążu obok pomnika Pamięci Narodowej, przy tzw. dużym parku. 

Twórcą malowidła sciennego, które powstaje w Raciążu jest Rafał Roskowiński, legenda polskiego muralu, Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, doktor sztuk pięknych, malarz akwarelowych obrazów i wielkoformatowych murali o tematyce patriotycznej.

Głównym motywem jest obradujący sztab gen. Władysława Sikorskiego na tle kościoła i dawnej siedziby Urzędu. W koncepcji znajdą się też ważne daty dla Raciąża.

- W Raciążu, w którym jesteśmy i malujemy, podczas Bitwy Warszawskiej obradował sztab gen. Władysława Sikorskiego. Przedstawiamy scenę z plebanii, gdzie najprawdopodobniej znajdował się sztab. Oczywiście pokazane jest to w sposób symboliczny. Bazujemy na zdjęciu archiwalnym - wyjaśnia Rafał Roskowiński, artysta i prekursor muralu w Polsce. 

Czas powstawania muralu zależy w dużej mierze od powierzchni, stopnia skomplikowania projektu. Mural nie tylko poprawia estetykę miasta, ale też powinien skłaniać do myślenia. 

- Mural, który malujemy bazując na zdjęciach archiwalnych jest w jakimś sensie dosyć prostym przekazem. Będziemy go malować kilka dni. Należy zwrócić uwagę, że obraz lubi się malować, ale wartością jest go skończyć. Malować można w nieskończoność. Kolorystyka muralu również ma znaczenie. Musi wkomponować się niejako w otoczenie, ale jednocześnie zwracać uwagę przechodzących ludzi. Murale służą estetyce, a jednocześnie skłaniają do myślenia - stwierdza Roskowiński. 

Powierzchnia malowidła zajmuje ponad 6 metrów szerokości i 4 metry wysokości. Mural jest jednym z elementów projektu "Moja mała Ojczyzna. Kreowanie postaw patriotycznych i obywatelskich". Koszt wykonania to 20 tys. złotych. Projekt jest realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Raciąskiej "Ziemowit". Partnerem projektu jest miasto Raciąż.