Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

W Raciążu upamiętniono 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Zdjęcie aktualności W Raciążu upamiętniono 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej

 

Na cmentarzu parafialnym w Raciążu odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta i gminy, powiatu, oświaty, jednostek i organizacji działających na terenie Raciąża, a także mieszkańcy.

Połowa mieszkańców Raciąża zginęła w wyniku tej wojny - mówił w swojej przemowie burmistrz Raciąża, Mariusz Godlewski.

- Nasze miasto II wojna światowa zmieniła zaupełnie. Zmieniła ludzi, zmieniła jego strukturę demograficzną, połowa mieszkańców Raciąża, głównie Żydów zginęła w Treblince i w innych obozach śmierci. Mieszkańcy Raciąża, którzy walczyli o Polskę ginęli. Ginęło wiele osób zarówno tutaj na miejscu w wojnie partyzanckiej, raciążacy ginęli w Powstaniu Warszawskim w wielu miejscach w Polsce i na świecie. 

Odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Wiesława Kosińskiego w intencji poległych w II wojnie światowej, a następnie złożono kwiaty i wieńce pod pomnikiem poległych w obronie ojczyzny w 1939 roku. Uroczystość swoją grą uświetniła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu. 

Fotorelację z obchodów upamiętniających 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Raciażu można obejrzeć na naszym profilu na Facebooku.