Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

W Żelechach powstanie chlewnia do chowu 2 tys. tuczników? Znamy więcej szczegółów sprawy, ale decyzja jeszcze nie zapadła

Zdjęcie aktualności W Żelechach powstanie chlewnia do chowu 2 tys. tuczników? Znamy więcej szczegółów sprawy, ale decyzja jeszcze nie zapadła

 

Wprawdzie decyzja sochocińskiego Urzędu Miasta i Gminy jeszcze nie zapadła, a postępowanie cały czas jest w toku, to jednak powoli klaruje się sprawa planów budowy budynku inwentarskiego do chowu tuczników w miejscowości Żelechy.

 

Przypomnijmy jednak wcześniej, że na wniosek inwestora wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia. Pomysł budowy obiektu spotkał się ze sprzeciwem mieszkańców Żelech i sąsiednich miejscowości, którzy obawiają się nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń. W mediach społecznościowych opublikowano jednak zawiadomienie burmistrza, informujące o zakończonym postępowaniu dowodowym w sprawie wydania decyzji. Czytamy w nim, że:

- W ocenie organu przedmiotowego przedsięwzięcie we wskazanej lokalizacji nie jest zgodne z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego.

Okazuje się bowiem, że na terenie, na którym miałaby powstać chlewnia nie ma warstwy izolacyjnej i ewentualne wycieki przedostałyby się do wód gruntowych.

- Mamy już zebrany cały materiał dowodowy, który dogłębnie analizujemy, aby wydać właściwą decyzję – zapewniają sochocińscy urzędnicy.

Gmina Sochocin zasięgnęła także opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Wód Polskich czy sanepidu, w jakim stopniu inwestycja będzie oddziaływać na środowisko. Mieszkańcy w sprzeciwie napisali petycję do władz gminy. Zwracają uwagę nie tylko na uciążliwości zapachowe, które mogą wystąpić, a tych najbardziej się obawiają, ale też na spadek cen własnych działek i nieruchomości.