Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Wiatrak znów ruszy

Zdjęcie aktualności Wiatrak znów ruszy Wiatrak z Zalesia | zbiory MWM w Sierpcu

 

Po blisko 80 latach wiatrak z Zalesia będzie mógł znów zacząć swoją pracę. Uroczystość, podczas której zostanie on ponownie otwarty dla zwiedzających, a jego mechanizm na nowo uruchomiony odbędzie się 19 czerwca 2021 o godzinie 11.00. Z tej okazji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na weekend z kulturą ludową. W programie wydarzenia znalazło się wiele atrakcji.

Wiatrak koźlak z Zalesia został wzniesiony w roku 1864. Przez wiele lat, aż do 1940 służył miejscowej ludności. Do skansenu przeniesiono go w 1987. Budynek zwiedzać można było jednak tylko z zewnątrz. W 2003 w jego wnętrzach przygotowano wystawę poświęconą pracy młynarza dostępną dla zwiedzających przez kilkanaście lat.

- Niestety stan techniczny konstrukcji stopniowo się pogarszał. Konieczne stało się przeprowadzenie gruntownego remontu i wymiana elementów nośnych oraz mechanizmów. Dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego udało się przeprowadzić niezbędne prace. A już 19 czerwca wiatrak zostanie ponownie uruchomiony – informuje Jarosław Asztemborski z działu promocji sierpeckiego skansenu.

Przez lata młyn wiatrowy stał się symbolem skansenu w Sierpcu. Usytuowany w pewnym oddaleniu od zabudowy wiejskiej witał turystów przyjeżdżających drogą od strony miasta. Właśnie w roku, w którym Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obchodzi 50-lecie istnienia obiekt zyskuje nowe życie.

- Uroczystości z okazji jego ponownego otwarcia potrwają 2 dni i stanowić będą część obchodów jubileuszowych. Wszyscy, którzy 19 i 20 czerwca odwiedzą Muzeum, prócz pokazów pracy wiatraka będą mogli zobaczyć prezentacje prac gospodarskich związanych z przetwórstwem zbóż. Dla zwiedzających zagra też wiejska Kapela Pana Jacka. Tym, którzy chcieliby zobaczyć muzealne zagrody z innej perspektywy skansen proponuje przejażdżki bryczką – informuje Jarosław Asztemborski.

Więcej szczegółów na temat wydarzenia znaleźć można na stronie mwmskansen.pl oraz na fanpage’u MWM. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Muzeum i odkrywania zwyczajów młynarskich regionu. Ekspozycja czynna będzie w godzinach 10.00–18.00.