Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Wizyta duszpasterska wiosną? Bp Milewski przekazuje sugestie dotyczące tegorocznej kolędy

Zdjęcie aktualności Wizyta duszpasterska wiosną? Bp Milewski przekazuje sugestie dotyczące tegorocznej kolędy

 

„Pandemia koronowirusa spowodowała, że zmieniły się okoliczności realizowania posług sakramentalnych i duszpasterskich Kościoła katolickiego. W konsekwencji również wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie nie jest możliwa” - czytamy w dokumencie przekazanym nam przez rzecznika diecezji płockiej, dr Elżbietę Grzybowską.

 

Efektem licznych konsultacji z proboszczami i wikariuszami jest pięć propozycji dotyczących tegorocznej kolędy.

 

- Roztropność, rozwaga i odpowiedzialność powinny kierować wyborem właściwej formy wizyty duszpasterskiej, aby nie narażać na zarażenie zarówno duszpasterzy, jak i rodzin – podkreśla bp Mirosław Milewski.

 

Pierwszą z propozycji jest wiosenna wizyta duszpasterska, choć trudno przewidzieć rozwój sytuacji epidemiologicznej. Duszpasterze odwiedziliby rodziny w okresie po świętach wielkanocnych. Druga sugestia mówi o odwiedzaniu przez księży konkretnych rodzin, które wcześniej podejmą decyzję o przyjęciu ich w swoich domach. „Kolędowanie dla małych grup w kościołach i wieczór kolędowy” to kolejna sugestia wikariusza generalnego. W tym przypadku wizyta kolędowa składałby się z dwóch części – eucharystii dla przedstawicieli rodzin oraz spotkania w domu bez obecności kapłana. Tegoroczna wizyta duszpasterska mogłaby się odbyć także w formie listu kolędowego dostarczonego do domów parafian.

 

- Celem listu będzie przekazanie pozdrowień kapłańskich, zapewnienie o modlitwie, a także udostępnienie wiernym modlitwy na czas pandemii z prośbą o opiekę Bożą nad ich domem – przekazuje bp Milewski.

 

Duszpasterz, według wskazań diecezji, może udać się także do danej wsi lub osiedla w mieście, aby tam, np. przy kapliczce lub figurze, odmówić błogosławieństwo rodzin i mieszkańców, a następnie przechodząc przez zabudowania pokropić z daleka ich odrzwia.

 

„Biorąc jednak pod uwagę tradycję, prawo kanoniczne, obecne okoliczności i zróżnicowanie regionalne duszpasterze nie powinni rezygnować zupełnie z wizyty duszpasterskiej w 2021 roku” - czytamy w komunikacie wikariusza generalnego.