Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Znamy już stanowisko Wód Polskich w sprawie zanieczyszczenia Raciążnicy

Zdjęcie aktualności Znamy już stanowisko Wód Polskich w sprawie zanieczyszczenia Raciążnicy

Jak już kilkakrotnie informowaliśmy 8 kwietnia doszło do ponownego zanieczyszczenia Raciążnicy, na wysokości miejscowości Kraszewo-Czubaki (gm. Raciąż). Znamy już stanowisko Wód Polskich w tej sprawie. 

Wody Polskie podzielają stanowisko Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie z delegaturą w Ciechanowie, że zły stan rzeki mógł być spowodowany silnym procesem fotosyntezy. Wykluczono, aby przyczyną zanieczyszczenia było działanie z zewnątrz.  

- Na miejscu 15 kwietnia pracownicy Wód Polskich przeprowadzili wizję od mostu w miejsowości Kraszewo Czubaki do jazu w miejscowości Bielany. Woda na kontrolowanym odcinku Raciążnicy miała lekko brązowawy kolor, ale była przejrzysta. Nie stwierdzono, aby przyczyną zanieczyszczenia było działanie osób trzecich. Przychylamy się do oceny WIOŚ, że wpływ na ogólny stan rzeki ma intensywny proces fotosyntezy - informuje Urszula Tomoń, Rzecznik Prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Działania jakie podjęły Wody Polskie w celu usunięcia zanieczyszczeń z rzeki polegały na dokonaniu regulacji poziomu piętrzeń na okolicznych jazach, wymuszając tym samym szybszy przepływ wody w rzece.