Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Szukają zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Gdzie w naszym regionie znajdą schronienie? Samorządy odpowiadają wojewodzie

Zdjęcie aktualności Szukają zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Gdzie w naszym regionie znajdą schronienie? Samorządy odpowiadają wojewodzie

 

W związku z kryzysem na Ukrainie i sytuacją polityczno-militarną, polski rząd chce przygotować się na konflikt zbrojny. Samorządy zostały poproszone przez wojewodów o wskazanie miejsc, w których można by zakwaterować obywateli Ukrainy. 

Większość samorządów z naszego regionu pismo w tej sprawie otrzymało w piątek (11 lutego), a niektóre, jak np. w Nowym Dworze Maz. do kancelarii wpłynęło ono w poniedziałek (14 lutego). 
W urzędach od rana trwały spotkania gminnych sztabów zarządzania kryzysowego w tej sprawie. Tak było m.in. w Glinojecku i Nasielsku.

mówił burmistrz Nasielska Bogdan Ruszkowski. Podobnie jest w Glinojecku, tam usłyszeliśmy, że samorząd nie posiada miejskich zasobów, które spełniałyby wymogi wojewody. W Płońsku wskazano 217 miejsc w 4 hotelach i jednym hostelu.

Na liście, której oczekuje wojewoda mają zostać wskazane m.in. internaty, hotele, hale widowiskowe, targowe a także szkoły w których funkcjonują stołówki. - Wojewodowie uruchomili kontakty z burmistrzami/prezydentami miast. Zostaliśmy poproszeni o wskazanie listy obiektów zakwaterowania dla uchodźców, liczby osób możliwych do przyjęcia, kosztów z tym związanych, czasu adaptacji budynków z rekomendacją do 48h - napisał na Twitterze prezydent Ciechanowa, Krzysztof Kosiński.

Samorząd wytypował takie miejsce m.in. w Hotelu Olimpiskim przy ul. 17 Stycznia, który należy do miasta. Informacje taką przekazał prezydent Ciechanowa reporterowi RMF FM. Jak ustaliło Radio Płońsk, w obiekcie znajduje się około 50 pokojów, łącznie jest prawie 100 miejsc noclegowych. Natomiast, jak dowiedzieliśmy się, w Płońsku wskazano 217 miejsc w czterech hotelach i jednym hostelu.

MSWiA przekazało, że Polska musi być przygotowana na przyjęcie nawet miliona uchodźców. Szacuje się, że w naszym kraju jest już ponad 1,3 mln obywateli z tego Państwa. Szczególnie w obecnej sytuacji, mogą oni szukać u nas bezpiecznego schronienia.