Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

WOT ramię w ramię z Policją w walce z wirusem

Zdjęcie aktualności WOT ramię w ramię z Policją w walce z wirusem

Od rozpoczęcia pandemii żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej nawiązali współpracę z komendami policji, by razem przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Wczoraj podsumowali wspólne działania.

W kluczowych momentach do walki z COVID-19 było kierowanych prawie 50% sił WOT. Żołnierze opiekowali się osobami starszymi i samotnymi, wspierali pielęgniarki i lekarzy, pobierali wymazy od osób, u których podejrzewano koronawirusa wspólnie ze Strażą Graniczną zabezpieczali też granice kraju. Wielu także skierowanych do wspólnych działań z policjantami. Razem przeprowadzili 70 623 patrole, których terytorialsów zostało celem była kontrola osób przebywających w kwarantannie, a także 25 317 patroli prewencyjnych.

Mazowieccy terytorialsi z 5 MBOT podczas trzymiesięcznych działań przeciwkryzysowych ukierunkowanych na walkę z koronawirusem przeprowadzili ponad tysiąc patroli prewencyjnych i skontrolowali blisko 28 tys. chorych i potencjalnych nosicieli wirusa. W ciągu trzech miesięcy zaangażowania żołnierze 5 MBOT wsparli 19 Komend Policji w rejonie odpowiedzialności brygady. Blisko stu żołnierzy zostało skoszarowanych w Zegrzu.

- Było to konieczne ze względu na obszar działania jednostki – województwo mazowieckie – i dużą liczbę osób przebywających w kwarantannie - mówił podczas seminarium Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady OT, płk Mieczysław Gurgielewicz.

Skoszarowanie terytorialsów w jednym miejscu miało zagwarantować szybkie działanie w razie potrzeby. Dowódca 5 Brygady zwrócił także uwagę, że konieczne jest informowanie społeczeństwa o tym, co robią wojskowi.

Żołnierze oraz policjanci, którzy na służbie w czasie epidemii szczególnie się zasłużyli, otrzymali odznaczenia. Wśród nich byli między innymi szer. Stanisław Petrykowski z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i policjant ciechanowskiej Powiatowej Komendy Policji, st. sierż. Marcin Demkowski. Obaj podczas patrolu pomogli rocznej dziewczynce, która doznała wstrząsu anafilaktycznego

- Współpraca Wojsk Obrony Terytorialnej z policją w czasie epidemii była możliwa dzięki porozumieniu, jakie 5 lutego podpisali gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT i gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. Terytorialsi swoje działania nazwali operacją „Odporna wiosna”. Choć 23 czerwca, przekształciła się ona w akcję „Trwała Odporność” mającą na celu powstrzymanie epidemii, żołnierze cały czas angażują się w pomoc w ograniczaniu transmisji koronawirusa - mówi Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 MBOT.

Każdego dnia do działań – tym razem w ramach akcji - jest kierowanych około dwóch tysięcy wojskowych.