Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Wskazania biskupa na Wielki Tydzień i Triduum

Zdjęcie aktualności Wskazania biskupa na Wielki Tydzień i Triduum fot. archiwum

 

W najbliższą niedzielę kościół katolicki rozpoczyna Wielki Tydzień przygotowujący wiernych na czas Wielkanocy. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu w kościołach i innych miejscach kultu religijnego będą obowiązywały nowe limity osób. Od soboty, 27 marca, na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m². Swoje wskazania na Wielki Tydzień i tegoroczne Triduum Paschalne opublikował także biskup płocki Piotr Libera.

 

„Można umożliwić wiernym uczestnictwo w liturgii na zewnątrz kościoła, na wolnym powietrzu, na terenie przykościelnym, z zachowaniem odpowiednich zasad” - czytamy w pierwszych zdaniach tekstu. Jeśli zachowane zostaną tradycyjne procesje Wielkiego Tygodnia, a więc ta z palmami oraz rezurekcyjna, powinny one odbywać się w formie skromniejszej np. z udziałem celebransa i asysty, tak aby wierni mogli pozostać na swoich miejscach. Wielkoczwartkowy obrzęd obmycia nóg, który zawsze jest opcjonalny, należy w tym roku pominąć – informuje biskup. Jeśli zachodzi potrzeba, można odprawić w kościele drugą mszę Wieczerzy Pańskiej, by mogła w niej uczestniczyć inna grupa wiernych, zachowując jedynie raz procesję do ołtarza wystawienia. Podczas adoracji krzyża tylko przewodniczący może dokonać oddania czci przez pocałunek, a pozostali adorują przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości między uczestnikami. Jeśli chodzi o tradycyjne błogosławienie pokarmów, które każdego roku ma miejsce w Wielką Sobotę, powinno ono się odbywać z zachowaniem reżimu sanitarnego. Należy to błogosławieństwo przeprowadzać tak często, jak tego wymaga sytuacja, najlepiej na zewnątrz kościoła, bez ustawiania stołów na przyniesione przez wiernych koszyki z pokarmami. Można pominąć procesję rezurekcyjną, a jeśli się ją stosuje, odprawić ją w skromniejszej formie np. jedynie z samą asystą.

 

Z pełnym tekstem wskazań pastoralnych biskupa płockiego na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2021 można zapoznać się na TUTAJ.