Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Wzrost liczby procedur Niebieskiej Karty w Płońsku. W całym 2019 roku 23, w 2020 już 28!

Zdjęcie aktualności Wzrost liczby procedur Niebieskiej Karty w Płońsku. W całym 2019 roku 23, w 2020 już 28!

Dużo wolnego czasu spędzanego ze znajomymi, wakacyjna nuda, która sprzyja pragnieniu zrobienia czegoś nowego czy po prostu ciekawość. Pracownicy działającego w Płońsku Punktu Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie mają pełne ręce roboty, ale okazuje się, że w letnie miesiące wcale nie odnotowują wzrostu liczby osób korzystających z ich pomocy.

 

Wakacje to jednak okres kiedy młodzież bardzo często po raz pierwszy ma styczność z alkoholem lub narkotykami o czym mówiła nam kierownik placówki Elwira Konopka.

 

- Z naszych doświadczeń wynika, że jeżeli pracujemy w gabinecie z młodymi ludźmi to często się okazuje, że kiedy pytamy kiedy były pierwsze kontakty z alkoholem lub narkotykami, to bardzo często pada taki okres wakacji np. w grupie rówieśniczej, gdzieś na wyjeździe, jakieś spotkanie, czas wolny. Wtedy dochodzi do podejmowania ryzykownych zachowań, szczególnie kiedy młodzież wchodzi w okres nastoletni i ze świata dzieciństwa przechodzą w świat dorosłych i chcą poczuć się dorosłymi i właśnie wtedy często podejmują te próby – wyjaśnia Radiu Płońsk Elwira Konopka.

 

Punkt Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie stara się samodzielnie rozwiązywać problemy alkoholowe czy narkotykowe wśród młodzieży, ale w bardziej złożonych i trudniejszych przypadkach korzysta z pomocy ośrodka w Wólce Przybojewskiej. Tylko w 2020 roku placówka pracuje z 16 osobami dotkniętymi narkomanią oraz kilkoma osobami zgłoszonymi w poprzednich latach. Kierownik Elwira Konopka zauważa jednak niepokojące zjawisko zwiększonej liczby założonych Niebieskich Kart, czyli spraw dotyczących przemocy rodzinnej, w okresie pandemii koronawirusa.

 

- Od marca do maja w 2019 roku były wszczęte 3 procedury Niebieskiej Karty, natomiast w 2020 w tym samym okresie 8 takich procedur. Jeżeli chodzi o dane za cały rok, to w 2019 roku procedura Niebieskiej Karty prowadzona była w 23 rodzinach z Płońska, natomiast od początku 2020 roku do dzisiaj tych procedur jest już 28. To pokazuje wzrost przemocy rodzin, które zgłaszają się o pomoc, które interweniują i gdzie działania pomocowe prowadzimy – podkreśla Elwira Konopka.

 

Punkt Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie jest otwarty dla wszystkich zmagających się z uzależnieniami bądź przemocą domową. Ze swoimi problemami zgłosić się można osobiście lub korzystając z poczty elektronicznej, przesyłając wiadomość na adres przemoc.pomoc@plonsk.pl.