Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

XVIII-wieczna figura świętego wróciła na dziedziniec kościoła parafii pw. św. Michała Archanioła

Zdjęcie aktualności XVIII-wieczna figura świętego wróciła na dziedziniec kościoła parafii pw. św. Michała Archanioła

 

Figura św. Jana Nepomucena stoi już na swoim dawnym miejscu - informuje parafia pw. św. Michała Archanioła w Płońsku. Jednocześnie przypomina, że XVIII-wieczna figura świętego po ponad rocznej konserwacji i czyszczeniu w czerwcu ubiegłego roku powróciła do kościoła, o czym mówił nam proboszcz parafii, ks. kan. Janusz Rumiński.

 

- Figura jest datowana na 1761 rok, a sam Jan Nepomucen żył w XIV wieku i chroni nas przed powodzią, pożarem i ogniem. Część figury była podpalona, więc trzeba było ją dokładnie odnowić. Były też ubytki w szatach, w sutannie, w komży. Figura świętego nie miała także palców – wymienia proboszcz.

 

Ze względu na klasę, wiek zabytku i stopień zniszczeń polichromii, rzeźbę zakonserwowano zachowawczo, bez uzupełnienia utraconych warstw malarskich. Odnowienie rzeźby św. Jana Nepomucena to nie jedyne prace konserwatorskie wykonane w najstarszej płońskiej parafii w ostatnim czasie. Renowacji poddano także dwa ołtarze – jeden znajdujący się w kaplicy św. Pankracego oraz drugi znajdujący się w kaplicy północnej świątyni.

 

- Zabytek z kaplicy północnej jest szczególny, ponieważ sam krzyż jest datowany na przełom XV i XVI wieku. Jest to najstarszy zabytek w naszej parafii - dodaje proboszcz.

 

Rzeźba św. Jana Nepomucena przyozdobiła dziedziniec kościoła i tak jak zaznaczył ks. Rumiński – wita wszystkich odwiedzających parafię.