Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Zabytki z subregionu ciechanowskiego, w tym płońskie, ze wsparciem samorządu Mazowsza

Zdjęcie aktualności Zabytki z subregionu ciechanowskiego, w tym płońskie, ze wsparciem samorządu Mazowsza


Pobernardyński Zespół Klasztorny w Ratowie, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Pułtusku czy kościół parafialny pw. Św. Stanisława B.M. z XVIII w. w Lekowie to trzy spośród 14 zabytków z subregionu ciechanowskiego, które odzyskają swój dawny blask dzięki wsparciu samorządu województwa w ramach programu „Mazowsze dla zabytków”. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano ponad 1,2 mln zł. Dziś marszałek Adam Struzik wręczył beneficjentom programu certyfikaty „Cenny Zabytek Mazowsza”. W spotkaniu wziął również udział radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że udział w programie „Mazowsze dla zabytków” jest dla wielu właścicieli regionalnych perełek architektury jedyną szansą na ich odnowienie.

 – Dotyczy to zarówno samorządów lokalnych instytucji, jak i osób prywatnych. Renowacje to kosztowne inwestycje, na których realizację nie może pozwolić sobie każdy. Żaden budżet – zarówno ten samorządowy, jak i domowy – nie jest z gumy, a jeśli dodamy do tego szalejącą inflację i wysokie ceny problem staje się większy. W takich okolicznościach nasza pomoc nabiera jeszcze większego znaczenia.

Komisja oceniająca wnioski, decydując o wyborze zabytków do dofinansowana kierowała się takimi kryteriami, jak: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz dostępność zabytku dla społeczności lokalnej i turystów.

Jak zauważa radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski w tym roku dzięki wsparciu samorządu Mazowsza blask odzyska 148 regionalnych zabytków.

 – ­Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem zgłoszeń, bo wpłynęło do nas aż 241 wniosków. Wybór najlepszych projektów był nie lada wyzwaniem tym bardziej, ze wartość wszystkich zgłoszonych inwestycji przekraczała 39 mln zł. To pokazuje jak wiele jest jeszcze w kwestii zabytków do zrobienia, jak duże są potrzeby i jak ważne jest tu nasze wsparcie.

Ostatecznie radni województwa zdecydowali o przyznaniu dotacji 148 zabytkom. Ich łączna wartość to ponad 11 mln zł. Pomoc z budżetu województwa mazowieckiego trafi zarówno na prace przy kościołach i innych obiektach sakralnych (96), jak i zabytkach będących pod opieką samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych (52). 14 z nich to zabytki z subregionu ciechanowskiego.

Warto dodać, że każdy z dofinansowanych przez samorząd województwa mazowieckiego obiektów otrzyma certyfikat „Cenny Zabytek Mazowsza”, by podkreślić ich wyjątkowe dla naszego regionu znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne.

Lista beneficjentów z subregionu ciechanowskiego na stronie www.mazovia.pl

Przypomnijmy, że 110 000 zł wspracia otrzymała parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Płońsku na pierwszy etap prac konserwatorskich i restauratorskich przy ołtarzu głównym z XVII w. w kościele w Płońsku. 130 000 zł otrzymała rzymskokatolicka parafia Zwiastowania NMP w Czerwińsku na roboty budowlane oraz prace konserwatorsko-restauratorskie bazyliki Zwiastowania NMP oraz ogrodzenia w zespole kościelno-klasztornym w Czerwińsku, etap I - elewacja północna kościoła.
60 000 zł otrzyamła parafia pw. Św. Antoniego w Sarbiewie na prace konserwatorsko-restauratorskie przy ołtarzu bocznym północnym w kościele parafialnym pw. św. Antoniego w Sarbiewie.