Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Zachował się jak trzeba. Teraz został wyróżniony

Zdjęcie aktualności Zachował się jak trzeba. Teraz został wyróżniony Fot. OSP Gradzanów Włościański

 

Rafał Ludwikowski strażak Komendy Powiatowej PSP w Płońsku znalazł się w gronie wyróżnionych nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wyróżnienie otrzymał za interwencję z 4 maja 2020 r., kiedy to przejeżdżając przez miejscowość Baboszewo, zauważył kilka osób stojących przy mężczyźnie, leżącym na ulicy obok samochodu osobowego. Z relacji świadków wynikało, że mężczyzna w trakcie sprawdzania poprawności zamontowania akumulatora w swoim pojeździe, stracił przytomność i upadł na ulicę. Strażak Rafał Ludwikowski sprawdził funkcje życiowe u poszkodowanego. Nie stwierdziwszy ich, rozpoczął zewnętrzny masaż serca, uzyskując w międzyczasie wsparcie pielęgniarki z pobliskiej przychodni zdrowia. Pierwszą pomoc strażak wraz z pielęgniarką prowadzili do czasu przyjazdu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej. Po użyciu przez strażaków defibrylatora AED, mężczyźnie przywrócono funkcje życiowe. 

- To dla mnie duże wyróżnienie, zwłaszcza, że mogłem pomóc drugiemu człowiekowi. Pierwszą nagrodą była mozliwość spotkania się poszkodowanym i uściśniecie dłoni meżczyznie, któremu pomogłem. W wymienionej wyżej sytuacji postąpiłem zgodnie z zasadami, których uczą wszystkich strażków. Nie czuję się bohaterem, ale cieszę się, że wszystko skończyło się dobrze - powiedział Radiu Płońsk Rafał Ludwikowski

Wyróżniony jest też druhem od 17 roku życia. Służy w jednostce OSP w Gradzanowie Włościańskim. W Państwowej Straży Pożarnej pracuje od półtorej roku.