Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Zasady przyjęć osób towarzyszących przy porodach rodzinnych w płońskim szpitalu

Zdjęcie aktualności Zasady przyjęć osób towarzyszących przy porodach rodzinnych w płońskim szpitalu zbiory Szpitala w Płońsku

Kolejny etap odmrażania związanego z epidemią Covid 19 to bardzo ważny etap dla płońskiego szpitala i dla pacjentek oddziału Ginekologczno-Położniczego i ich partnerów, o czym mówi specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa, dr Michał Gontkiewicz.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważne dla całego procesu porodu, który jest wielkim stresem niezaprzeczalnie dla naszych pacjentek jest obecność kogoś bliskiego. Porody rodzinne to nie tylko mąż, ale równie często mama, przyjaciółka, ktoś kto sprawi, że czujemy się swobodniej na sali porodowej. Niestety dalej aktywna pandemia Covid 19 wymaga dużej czułości po to, żeby zagwarantować bezpieczeństwo pacjentkom i ich bliskim, przede wszystkim nowonarodzonym obywatelom, którzy nie mają jeszcze tej odporności i wymagają szczególnej troski – podkreśla dr Michał Gontkiewicz.

Zostały wprowadzone pewne kryteria, które zabezpieczą zdrowie pacjentów.

- Jednym z nich i takim głównym warunkiem o przyjęciu osoby towarzyszącej jest posiadanie negatywnego wyniku badania techniką RT-PCR w kierunku Sars-Cov-2 nie starszego niż 5 dni (120 godzin), licząc od momentu pobrania wymazu. Istotne jest to, że nie akceptujemy wyników wykonanych inną techniką lub starszych. Kolejnym badaniem jest poddanie się takiemu zwykłemu pomiarowi temperatury metodą bezdotykową w Położniczej Izbie Przyjęć. Kolejnym etapem jest wypełnienie ankiety epidemiologicznej, aby sprawdzić czy występują czynniki ryzyka zarażenia się infekcją Covid 19 – wymienia dr Michał Gontkiewicz

Osoba towarzysząca przez cały czas pobytu w szpitalu musi nosić maskę chirurgiczną (lub z filtrem HEPA) i rękawiczki. Ma również obowiązek zapewnienia własnych środków ochrony indywidualnej – masek i rękawiczek (koniecznie okazać przy przyjęciu minimum 1 opakowanie rękawiczek i minimum 6 sztuk masek, które muszą być zmienione, co 4 godziny). Osoba towarzysząca przebywa (wraz z rodzącą) wyłącznie w pojedynczej, indywidualnej Sali Porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny. Ponadto osoba towarzysząca może zostać wpuszczona w momencie rozpoczęcia porodu i musi opuścić Oddział w ciągu 2 godzin po porodzie lub niezwłocznie na polecenie personelu medycznego.

Ważna informacja jest taka, że osoby pozostające w kwarantannie, w trakcie izolacji domowej lub spełniające kryteria podejrzenia o zakażenie Covid-19 nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala.