Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Zegar bije, czasu jest coraz mniej

Zdjęcie aktualności Zegar bije, czasu jest coraz mniej

Tegoroczna sytuacja plantatorów z powiatu płońskiego z dnia na dzień staje się coraz bardziej skomplikowana. Do poszczególnych gospodarstw dotarła niewielka ilość pracowników z zagranicy, a pracy przede wszystkim przy truskawkach nie brakuje.

- Sytuacja z cudzoziemcami, którzy przyjeżdżali do pracy nadal się nie zmieniła. Dzwonimy do nich i dowiadujemy się, że ciągle nie mają możliwości przekroczenia granicy. Tymczasem pracy przy truskawkach nie brakuje a za chwilę zaczną się zbiory. Posiłkujemy się wsparciem ludzi z innych województw, ale to nadal mało. Bez pomocy większej ilości ludzi na pewno będą straty, Jeżeli do 25 maja pracownicy sezonowi się nie pojawią owoce będą gnić na polach - powiedział Jan Kazimierczak, plantator z miejscowości Szczytno.

Niewiele lepiej sytuacja wygląda w gminie Czerwińsk. Burmistrz Marcin Gortat wystosował list otwarty do Głównego Inspektora Sanitarnego z wnioskiem o rozważenie możliwości skrócenia kwarantanny dla pracowników sezonowych przybywających z zagranicy.

- Do napisania tej petycji zmusiła nas sytuacja z ogromnym deficytem ludzi do zbioru owoców. Już zabrakło ich do prac pielęgnacyjnych, przed przymrozkami, które pojawiły się w marcu i kwietniu. Dziś można powiedzieć, że będziemy mieli ogromne straty związane ze zbiorem truskawki. Przypomnę, że podobny problem dotyczy producentów innych owoców czy warzyw. W gminie Czerwińsk 1010 gospodarstw żyje tylko i wyłącznie z uprawy truskawki. Dla tych ludzi to być albo nie być. Liczymy na przychylność GIS-u i jeśli kwarantanna nie zostanie skrócona to prosimy o wydanie dokładnych wytycznych co do sposobu jej realizacji - przyznał burmistrz Marcin Gortat.

Przypomnijmy, że tylko na terenie gm. Czerwińsk jest ponad 4,5 tys. ha sadzonek truskawki. Według zaleceń Sanepidu wszyscy pracownicy sezonowi, którzy pojawili się w Polsce muszą przejść 14-dniową kwarantannę. Już teraz w powiecie płońskim właśnie cudzoziemcy stanowią największą ilość osób przebywających w kwarantannie o czym mówił nam Krzysztof Bielski, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płońsku.

- Zdecydowaną większość osób przebywających w kwarantannie w przypadku naszego powiatu stanowią cudzoziemcy. W wyjątkowych okolicznościach np. w przypadku zawodów medycznych, mundurowych bądź władz państwa kwarantanna może zostać skrócona. W takim przypadku powinien być podany również bardzo ważny powód jej skrócenia - stwierdza Krzysztof Bielski dodając, że w przypadku cudzoziemców raczej nie ma co liczyć na krótszą kwarantannę

Pierwszych truskawek w większej ilości można spodziewać się już za 2 tygodnie. Jeśli dotychczasowa sytuacja się nie zmieni może to w niektórych gopodarstwach doprowadzić nawet do bankructwa.