Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Znamy rozstrzygnięcia powiatowego konkursu literackiego "Henryki - przez słowa do serca"

Zdjęcie aktualności Znamy rozstrzygnięcia powiatowego konkursu literackiego fot. archiwum

 

Z roku na rok I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Płońsku otrzymuje coraz więcej zgłoszeń do powiatowego konkursu literackiego „Henryki – przez słowa do serca”. Nie inaczej było tym razem.

 

Reprezentanci 11 szkół zarówno podstawowych, jak i średnich, nadesłali łącznie blisko 70 prac – wierszy i opowiadań. Organizatorom literackich zmagań przyświeca jeden cel – stworzyć młodzieży przestrzeń do zaprezentowania swojej twórczości.

 

- Dowiadujemy się, że uczniowie czekają na ten konkurs i wiąże się z dużymi emocjami, ponieważ prezentują swoje bardzo prywatne teksty i to właśnie widać, gdy je czytamy. Tematyka jest bardzo różnorodna. Przede wszystkim są to teksty bardzo osobiste. Głównie teksty liryczne są takimi, które pokazują emocje uczniów związane z dojrzewaniem, ale także z bieżącą sytuacją. Okazuje się, że w tym roku szkolnym bardzo wyraźnie zaznaczyła się tematyka koronawirusa. Powstały zarówno wiersze, jak i opowiadania, które z tym tematem się łączą. Zadziwiające jest to, że uczniowie mają także ogromną wiedzę medyczną, którą przekształcili w teksty literackie - mówi Justyna Sarzalska, wicedyrektor I LO.

 

W tym tygodniu poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu. Wśród uczniów szkół podstawowych I miejscem nagrodzono Maję Śmigasiewicz w kategorii liryka oraz Wiktorię Krajewską w kategorii epika. Spośród tekstów reprezentantów szkół ponadpodstawowych najlepsze okazały się te autorstwa Magdaleny Dobrowolskiej oraz Karoliny Błaszczyk odpowiednio w kategorii liryki i epiki.

 

- Sprawdzanie prac młodych ludzi to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ można ich lepiej poznać. Bardzo charakterystyczne jest to, że im młodsi uczestnicy, czyli ze szkół podstawowych, tym chętniej piszą różnego rodzaju opowiadania. Im starsi, tym chętniej piszą wiersze. To właśnie znajduje swoje odzwierciedlenie w tym konkursie - podkreśla Justyna Sarzalska.

 

Każdego roku zwieńczeniem konkursu „Henryki – przez słowa do serca” było wspólne zaprezentowanie nagrodzonych prac w auli płońskiego ogólniaka, ale ze względu na obecną sytuację pandemiczną zdecydowano się przybliżyć sylwetki laureatów na facebook`owym profilu I LO im. H. Sienkiewicza w Płońsku. Nastąpi to w najbliższy wtorek – 27 listopada.