W sobotę 30 stycznia Jednostka Strzelecka 1863 Unieck zainaugurowała I Wymarsz Powstańców Styczniowych z Glinojecka do Uniecka pokonując 10-cio kilometrową trasę pieszo. Wydarzenie upamiętniło potyczkę powstańców z wojskiem carskim – rosyjskim i kozackim, do której doszło 28 stycznia 1863 roku.
- Uczestniczył w tym oddział powstańczy pod dowództwem kp. Kazimierza Wolskiego, który zorganizował się w miejscowości Unieck przy starej cukrowni. Tam również pod kościołem został pobłogosławiony przez tamtejszego proboszcza, wręczono im chorągiew kościelną, która miała zastąpić sztandar wojskowy. I na wieść o nadchodzących wojskach Carskich ruszyli do Krajkowa jednak skręcili w ostatnim momencie i ruszyli na Unieck, gdzie zostali zaskoczeni, doszło do potyczki, gdzie trzech powstańców w związku z tą potyczką poległo, jak również trzech mieszkańców, którzy przyjęli tych powstańców - wyjaśnia st. insp. Artur Zybała, Komendant Jednostki Strzeleckiej 1863 Unieck.
W wymarszu szlakiem powstańców styczniowych uczestniczyli Jednostka Strzelecka 1863 Pluton Strzelecki Glinojeck, Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1863 Pluton Strzelecki z Helu, uczniowie I liceum ogólnokształcącego CB-N Feniks z Ciechanowa, przedstawiciele Klubu Historycznego z Małogoszczy, a także żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa, Stowarzyszenie Lokalni Płońsk, przedstawiciele samorządów gminy Raciąż i gminy Glinojeck oraz mieszkańcy.
Całe wydarzenie miało na celu kształtowanie świadomości młodego pokolenia w kultywowaniu pamięci o wydarzeniach w Uniecku, mówi st. insp. Artur Zybała.
- Podjęliśmy działania, które miały kształtować świadomość historyczną, młodemu pokoleniu w kultywowaniu pamięci o tych latach, nadziei i walki, oraz podkreślenie jak ważna w życiu każdego Polaka jest ojczyzna. Jak ważny jest język, pamięć o naszych przodkach i tradycjach, dbanie o wartości, o które walczyli nasi przodkowie podczas tego Powstania styczniowego, które jak wiemy było najdłuższym zrywem narodowościowym. Niestety z uwagi na brak amunicji, odpowiedniego sprzętu powstanie upadło i skończyło się, tak jak się skończyło.
Po zakończonym marszu na cmentarzu w Uniecku złożono kwiaty pod pomnikiem Powstańców Styczniowych 1863 roku. Salwę honorową oddał Małogoski Oddział Powstańczy 1863 Klub Historyczny D K Małogoszcz. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy otrzymali również pamiątkowe medale. W planach są kolejne edycje tego patriotycznego wydarzenia, które zostało bardzo dobrze przyjęte przez lokalną społeczność.