sobota, 23 listopada 2024 22:31
Reklama dotacje rpo

Źródło ponownego zanieszczyszczenia Raciążnicy nie ustalone

Źródło ponownego zanieszczyszczenia Raciążnicy nie ustalone

Jak już wcześniej informowaliśmy, na początku kwietnia doszło do ponownego zanieczyszczenia rzeki Raciążnicy. Ścieki pojawiły się na wysokości miejscowości Kraszewo-Czubaki (gmina Raciąż). Na miejscu pojawili się m.in. zaalarmowani stanem wody inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatury w Ciechanowie, którzy dokonali oględzin rzeki od mostu w miejscowości Kraszewo-Czubaki do mostu w miejscowości Bielany.

- W trakcie oględzin specjalista Centralnego laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrał 2 próbki wody w 2 punktach pomiarowych: powyżej wylotu kolektora ściekowego z oczyszczalni Centrum Medycznego Kraszewo–Czubaki (próbka Nr 330) i poniżej wylotu kolektora – most na drodze Raciąż-Koziebrody (próbka Nr 331). Nie stwierdzono odpływu ścieków wyżej wymienionym wylotem do rzeki - informuje Krystyna Gallera, z ciechanowskiej delegatury WIOŚ. 

Inspektorzy z delegatury WIOŚ w Ciechanowie nie ustalili źródła zanieczyszczenia wód rzeki Raciążnicy na wyżej wymienionym odcinku.

- Również stan wody w miejscowości Budy Kraszewskie i Bielany, poniżej i powyżej tamy, wyglądał podobnie jak w miejscowości Kraszewo-Czubaki. Woda była mętna, a na jej powierzchni utrzymywały się brunatne zanieczyszczenia, nieznanego pochodzenia – informuje Krystyna Gallera z ciechanowskiej delegatury WIOŚ.

Wykonane badania próbek wody powierzchniowej wykazały, że w obydwu punktach woda nie spełniała wymagań określonych dla stanu dobrego (II klasa) ze względu na stężenia chlorków, oraz azotu. Pozostałe zbadane wskaźniki utrzymywały się na poziomie I i II klasy wód bardzo dobrej i dobrej jakości.

- Wyniki analiz wody pobranej w dniu interwencji wskazują na koncentrację zanieczyszczeń w próbce nr 330 oraz wysoką zawartość tlenu od 142,8% do 152,8%. Zasadowy odczyn oraz przesycenie wody tlenem mogą świadczyć o intensywnym procesie fotosyntezy i mogą wskazywać na eutrofizację wód w rzece, związanej z wiosennym zakwitem wód - informuje Krystyna Gallera. 

Po zapoznaniu się z wynikami analizy próbek wody z Raciążnicy WIOŚ skierował wystąpienie do Zarządu Zlewni w Ciechanowie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. 

To już kolejny raz, kiedy rzeka zostaje zanieczyszczona, a źródło jej skażenia pozosteje nie ustalone. 

 


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama