Jak już wcześniej informowaliśmy, na początku kwietnia doszło do ponownego zanieczyszczenia rzeki Raciążnicy. Ścieki pojawiły się na wysokości miejscowości Kraszewo-Czubaki (gmina Raciąż). Na miejscu pojawili się m.in. zaalarmowani stanem wody inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatury w Ciechanowie, którzy dokonali oględzin rzeki od mostu w miejscowości Kraszewo-Czubaki do mostu w miejscowości Bielany.
- W trakcie oględzin specjalista Centralnego laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrał 2 próbki wody w 2 punktach pomiarowych: powyżej wylotu kolektora ściekowego z oczyszczalni Centrum Medycznego Kraszewo–Czubaki (próbka Nr 330) i poniżej wylotu kolektora – most na drodze Raciąż-Koziebrody (próbka Nr 331). Nie stwierdzono odpływu ścieków wyżej wymienionym wylotem do rzeki - informuje Krystyna Gallera, z ciechanowskiej delegatury WIOŚ.
Inspektorzy z delegatury WIOŚ w Ciechanowie nie ustalili źródła zanieczyszczenia wód rzeki Raciążnicy na wyżej wymienionym odcinku.
- Również stan wody w miejscowości Budy Kraszewskie i Bielany, poniżej i powyżej tamy, wyglądał podobnie jak w miejscowości Kraszewo-Czubaki. Woda była mętna, a na jej powierzchni utrzymywały się brunatne zanieczyszczenia, nieznanego pochodzenia – informuje Krystyna Gallera z ciechanowskiej delegatury WIOŚ.
Wykonane badania próbek wody powierzchniowej wykazały, że w obydwu punktach woda nie spełniała wymagań określonych dla stanu dobrego (II klasa) ze względu na stężenia chlorków, oraz azotu. Pozostałe zbadane wskaźniki utrzymywały się na poziomie I i II klasy wód bardzo dobrej i dobrej jakości.
- Wyniki analiz wody pobranej w dniu interwencji wskazują na koncentrację zanieczyszczeń w próbce nr 330 oraz wysoką zawartość tlenu od 142,8% do 152,8%. Zasadowy odczyn oraz przesycenie wody tlenem mogą świadczyć o intensywnym procesie fotosyntezy i mogą wskazywać na eutrofizację wód w rzece, związanej z wiosennym zakwitem wód - informuje Krystyna Gallera.
Po zapoznaniu się z wynikami analizy próbek wody z Raciążnicy WIOŚ skierował wystąpienie do Zarządu Zlewni w Ciechanowie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
To już kolejny raz, kiedy rzeka zostaje zanieczyszczona, a źródło jej skażenia pozosteje nie ustalone.