sobota, 23 listopada 2024 14:01
Reklama dotacje rpo

Kontrowersyjny przebieg nowej linii kolejowej przez Nasielsk. Mieszkańcy "bombardowali" PKP

Kontrowersyjny przebieg nowej linii kolejowej przez Nasielsk. Mieszkańcy "bombardowali" PKP
Samorządowcy głównie z Nasielska, Legionowa i Wieliszewa wspierają się w tej sprawie. Mówią jednym głosem "STOP kolei, która niszczy".

Źródło: UM Nasielsk

Odbyły się konsultacje społeczne, tym razem w formie spotkań z mieszkańcami, organizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowej S.A. w związku z zaproponowanym przebiegiem trasy nowoprojektowanej linii kolejowej Warszawa-Wschodnia – Nasielsk (Kątne/Świercze). Przyszedł czas na wybór docelowego korytarza spośród kilku przygotowanych przez firmę inżynierską, projektującą na zlecenie PKP. Obecna linia numer 9 łącząca stolicę z wybrzeżem jest "zapchana", stąd kolej chce zwiększyć przepustowość i wybudować nowe połączenie, nowym śladem. Chodzi też o zaprojektowanie  tzw. szprychy kolejowej do Centralnego Portu Komunikacyjnego, który powstaje między Warszawą, a Łodzią. Spółka informuje, że najważniejszym efektem planowanej inwestycji ma być oferta atrakcyjnych podróży między Nasielskiem i Legionowem, w regionie i na dalszych trasach. Od strony technicznej przewidziano rozdzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego oraz przebudowę i budowę nowych przystanków. Inwestycja będzie przyjazna dla środowiska – pozwoli na lepsze wykorzystanie kolei i zmniejszenie ruchu samochodowego. Mieszkańcy gminy Nasielsk mogli zadać w tej kwestii pytania przedstawicielom kolei i projektanta, z którymi spotkali się w środowy wieczór [8 marca] w Starych Pieścirogach. Spotkanie rozpoczęło się o 18.00 i trwało kilka godzin. 
Prace nad projektem prowadzone są w taki sposób, aby ograniczyć do minimum proces wywłaszczeń i wyburzeń. Ale ta kwestia wydaje się martwić najbardziej mieszkańców, którzy mają działki i domy na trasie projektowanej linii. Inna sprawa, na jaką zwracali uwagę, to fakt, że gmina Nasielsk jest w dużej części obszarem rolniczym, stąd słychać było opinie i obawy, że rolnicy jedynie stracą na tej inwestycji. - Oprócz aspektów technicznych czy środowiskowych dochodzi czynnik społeczny - mogliśmy usłyszeć na sali. - Kto na tym zyska? - padały pytania z sali.


Ludzie zgłosili szereg uwag. Podnoszone kwestie dotyczyły m.in. bliskiej odległości od zabudowań nowej linii, budowy nowych obiektów drogowych, wydłużonych tras dla służb ratowniczych czy dłuższej drogi do pracy i szkół. Zainteresowani nadal mogą zgłaszać swoje uwagi na www.konsultacje.databout.pl. Ponadto zastrzeżenia do projektów można wysyłać na adres e-mail: [email protected].

- To nasz wspólny problem. Warto zastanowić się, jakie pieniądze będą wydane dla tych kilku minut oszczędności czasu - mówił Paweł Kownacki, wójt Wieliszewa, który przyjechał na spotkanie aby wspierać sąsiadów. W Wieliszewie konsultacje odbędą się 16 marca. W podobnym tonie wypowiadał się obecny na spotkaniu prezydent Legionowa Roman Smogorzewski i burmistrz Nasielska, który uważa, że tak poprowadzona linia "rozjedzie" gminę. Udział w dyskusji wzięli także przedstawiciele lokalnego Stowarzyszenia "Aktywny i Czysty Nasielsk" oraz miejscy radni. 
Wiceburmistrz Nasielska Andrzej Kordulewski twierdzi, że budowa nowej linii to decyzja polityczna podyktowana budową CPK. - Wybrano dwa najgorsze warianty dla naszej gminy - mówił i dodał, że rząd musi zaniechać tej inwestycji. - Musimy zrobić wszystko, aby tak się stało - zwrócił się do mieszkańców.
 


Eksperci projektujący linię nie powiedzieli ostatniego słowa. Więcej o inwestycji i nastrojach społecznych w rozmowie z burmistrzem Nasielska Bogdanem Ruszkowskim już w przyszłym tygodniu na antenie Radia Płońsk.

O całej sprawie i przebiegach korytarzy pisaliśmy tutaj:
 

 

Tu można obejrzeć nagranie video z konsultacji:

 

 

 

 

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama