Mija 78 lat od czasu gdy radziecki czołg kierowany przez żołnierzy Armii Czerwonej zabił brutalnie dziesięciu mieszkańców oraz ciężko ranił jedną mieszkankę Nasielska, którzy podążali na mszę św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Tragiczne wydarzenia miały miejsce dokładnie 1 kwietnia 1945 r. Pamięć o ofiarach jest nadal żywa. Chcąc upamiętnić te wydarzenia w sobotę [1 kwietnia] z udziałem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej odsłonięto pamiątkową tablicę z nazwiskami zabitych właśnie przy skrzyżowaniu ul. Polskiej Organizacji Wojskowej i Granicznej w Nasielsku, gdzie te dramatyczne wydarzenia miały miejsce. Nie zabrakło rodzin ofiar, które z przekazów rodzinnych wspominają ten czarny dzień.
Po ceremonii odbyła się Msza św. w intencji ofiar.
Tablica powstała z inicjatywy Krzysztofa Domżały – mieszkańca Nasielska, który wystąpił do IPN-u 2 lata temu z wnioskiem, a jej sfinansowane zapewnił warszawski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Dodajmy, że od kilku lat starania o upamiętnienie ofiar i przygotowanie tablicy czynił także społecznik, lokalny historyk, nasielszczanin Andrzej Zawadzki.
Przypomnijmy, że drogą prowadzącą do Nasielska od strony Pomiechówka ( obecnie ul. POW - przyp. red.) wozami poruszali się wierni zmierzający w Niedzielę Wielkanocną na rezurekcję. Jak czytamy w archiwach IPN "na wozy wypełnione ludźmi niespodziewanie najechał ciągnik czołgowy (używany przez Armię Czerwoną do ściągania i transportowania na nasielską stację kolejową wraków z okolicznych pobojowisk), prowadzony przez pijanego sowieckiego czołgistę. W masakrze tej zginęło 10 osób (w tym małe dzieci), jedenasta ofiara zmarła po kilku latach. Rozjechane zostały także wozy i konie".
Zginęli:
FRANCISZEK BIELECKI LAT 19
STEFANIA BIELECKA LAT 49
KAZIMIERZ OSIŃSKI LAT 22
JULIANNA OSIŃSKA LAT 48
ELŻBIETA TERESA OSIŃSKA LAT 14
SZCZEPAN SŁAWIŃSKI LAT 35
JADWIGA SŁAWIŃSKA LAT 22
WIESŁAWA WIĘCKOWSKA LAT 7
JANINA WIĘCKOWSKA LAT 32
ANNA KRYSTYNA WIĘCKOWSKA LAT 6
ORAZ
CIĘŻKO RANNA WÓWCZAS ADOLFA OSIŃSKA