Do Prokuratury Rejonowej w Płońsku wpłynęło zawiadomienie od Zarządu Województwa Mazowieckiego związane z odwołaniem Pawła Obermeyera ze stanowiska dyrektora SPZ ZOZ w Płońsku.
- Województwo Mazowieckie reprezentowane przez Marszałka złożyło zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Płońsku o podejrzeniu popełnienia na szkodę Województwa Mazowieckiego przestępstwa z art. 231 § 1 kk, polegającego na przekroczeniu uprawnień przez członków Zarządu Powiatu Płońskiego poprzez odwołanie Pana Pawła Obermeyera, na podstawie uchwały nr 416/2020 z dnia 23 marca 2020 r., ze stanowiska Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku. Odbyło się to bez uzyskania uprzedniej zgody Sejmiku Województwa Mazowieckiego, którego Paweł Obermeyer jest radnym, czym działali na szkodę interesu publicznego – poinformowała Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
Po złożeniu zawiadomienia szybko okazało się, że płońska prokuratura wyłączyła się z prowadzenia postępowania, kierując wniosek do Prokuratury Okręgowej w Płocku o wskazanie innej placówki do prowadzenia sprawy. Zarząd Województwa Mazowieckiego wskazuje, że do odwołania byłego dyrektora szpitala doszło niezgodnie z prawem.
- W chwili odwołania Pan Paweł Obermeyer pełnił funkcję radnego Województwa Mazowieckiego. Jak wiadomo, stosunek pracy radnego województwa podlega ochronie prawnej na zasadach ogólnych, określonych w przepisach prawa pracy. Ustawy samorządowe wprowadzają jednak dodatkową gwarancję trwałości tego stosunku polegającą na uzależnieniu skuteczności rozwiązania tego stosunku przez pracodawcę od zgody organu stanowiącego, którego radny jest członkiem. I tak, zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody sejmiku województwa, którego radny jest członkiem. Zgoda sejmiku województwa powinna zostać wyrażona przed złożeniem przez pracodawcę oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy, odwołaniu ze stanowiska bądź zmianie jego dotychczasowych warunków - dodaje Marta Milewska.
O komentarz poprosiliśmy również Starostwo Powiatowe w Płońsku.
- Do chwili obecnej Zarząd Powiatu Płońskiego nie posiada jakiejkolwiek oficjalnej i potwierdzonej wiedzy na ten temat. Informacja dociera wyłącznie od mediów. Jeśli tak rzeczywiście się stało to należy pamiętać, że Zarząd Powiatu posiada kompetencje do odwoływania i powoływania dyrektora szpitala. Kwestia oceny czy nie naruszono przy tym prawa, w tym wypadku ochrony stosunku pracy radnego, należy wyłącznie do sądu pracy. Z doniesień medialnych wynika, że miałoby dojść do czynu z art. 231 KK na szkodę Województwa Mazowieckiego, a to wydaje się zupełnie niedorzeczne. Uchwała Zarządu Powiatu nie wpływa w żaden sposób na sprawy i interesy województwa – informuje Katarzyna Ornarowicz odpowiedzialna za współpracę z mediami w Starostwie Powiatowym w Płońsku.
Płocka prokuratura bada też inną sprawę dotyczącą nadzoru nad działalnością szpitala za kadencji poprzedniego Zarządu Powiatu Płońskiego.